Jak wygląda degustacja whisky?

Czas wolny

18-06-2021

Pierwsze spotkanie z whisky zwykle u każdego wygląda tak samo. Najczęściej ma to miejsce na imprezach czy spotkaniach ze znajomymi, gdzie podawana jest w towarzystwie coli czy innego rodzaju napoju. Czasem whisky pije się dla lansu, gdyż uznawana jest za trunek z wyższej półki. Warto podejść do niego nieco inaczej, skupić się na samym jej smaku, bez żadnych dodatków. Warto skorzystać z opcji jaką jest degustacja wina. Co zatem warto wiedzieć na ten temat przed pierwszym prawdziwym spotkaniem z nią?

degustacja whisky – rodzaj szkła

Whisky często określana jest mianem wody życia. Wynika to ze specyficznego procesu produkcji. Trunek ten należy pić z odpowiedniego kieliszka. Nie jest to oczywiście żadna fanaberia, odpowiednio dobrany kieliszek pozwoli na właściwe uwolnienie zapachu, wyeksponowanie barwy alkoholu, a także delikatnych nut smakowych. Tutaj najodpowiedniejsze będą dwa rodzaje kieliszków, a mianowicie takie, które budową przypominają kieliszki do porto, z wybrzuszoną, zwężającą się ku górze czaszą, podpartą na szerokiej nodze z szeroką podstawą. Drugi typ to tzw. glencairn glass, które w zasadzie wyglądają podobnie jak te pierwsze, z tym, że nie posiadają na dole nóżki i są nieco większe oraz wsparte na masywniejszej oprawie. Wybór pomiędzy jednym, a drugim rodzajem zależy od indywidualnych preferencji degustatora. Oba typy są jak najbardziej odpowiednie, więc degustacja whisky odbywać się może z udziałem i jednego i drugiego rodzaju kieliszka.

Jak wygląda degustacja whisky?

Degustacja whisky – sposób picia

Pierwszy krok to wybór trunku. Na początek są najczęściej serwowane delikatne whisky o wyraźnych i prostych do rozpoznania nutach smakowych, jak i zapachowych. Jedni będą preferować bardziej klimaty torfowe, z mocnymi aromatami wędzonymi. Tak naprawdę od czego się zacznie jest to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można poradzić się obsługi. Po wyborze następuje przystąpienie do degustacji. Rozpoczyna się ona od nalania odrobiny alkoholu, mniej niż połowę kieliszka. Należy chwycić za jego podstawę i wykonać kilka okrężnych ruchów tak, by dokonać zmieszania zawartości kieliszka. Tutaj pośpiech nie jest wskazany. To czas na zweryfikowanie tego, jaki kolor ma dany trunek, choć w wielu przypadkach jest on zbliżony z powodu farbowania whisky karmelem. Kolejna kwestia to przyłożenie kieliszka do nosa. Mówi się, że jest to kluczowy moment degustacji, gdyż można za pomocą zapachu określić czy czuje się słodycz, owoce czy kwiaty. Po oswojeniu zapachu przychodzi moment na smak. Należy wybrać czystą postać alkoholu równą minimum 40%. Tutaj trzeba przepłukać jamę ustną alkoholem, delikatnie go rozprowadzając po jamie ustnej, analizując doznawane wrażenia smakowe. To czas na ponowne określenie tego, z czym nam się smak kojarzy. Jeśli mamy problem z określeniem smaku można do whisky nalać parę kropel wody niegazowanej, co otworzy więcej aromatów i smaków. Dalszy aspekt to analiza tego, co czuje się po przełknięciu, jak długo pozostaje posmak i odczuwane w gardle ciepło.

Podobne artykuły