Ciekawostki o Krakowie, które warto znać

Czas wolny

07-06-2022

Kraków to znane polskie miasto, niemal każdy dorosły mieszkaniec naszego kraju potrafi wymienić najważniejsze zabytki tego miejsca. Historia i bogate dziedzictwo kulturowe Krakowa sprawiają, że miasto to jest bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów. Wielu z nich oprócz opisów zabytków poszukuje w Internecie także interesujących ciekawostek o Krakowie. Takie informacje sprawiają, bowiem, że zwiedzanie staje się jeszcze bardziej przyjemne i fascynujące. Gdzie, zatem możemy odnaleźć zajmujące ciekawostki o Krakowie?

Kraków Travel – portal, na którym odnajdziemy wiele różnych ciekawostek o mieście Kraków

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat stolicy Małopolski i jeśli interesują nas ciekawostki o Krakowie to jak najbardziej powinniśmy odwiedzić portal o nazwie Kraków Travel. Jest to bowiem bardzo dobre źródło wiedzy na ten temat. Odnajdziemy tu miedzy innymi znane krakowskie legendy takie jak np. legendę o dwóch wieżach mariackich. Z legendy tej dowiadujemy się, dlaczego wieże bazyliki Mariackiej nie są równe. Jak mówi ta opowieść budową wieży zajmowali się dwaj bracia, jednak ten młodszy z zazdrości, że jego praca nie daje takich rezultatów jak praca brata postanowił go zabić. Następnie na skutek dręczących go wyrzutów sumienia sam popełnił samobójstwo. Inna ciekawą legendą jest legenda o zaczarowanych gołębiach. Zgodnie z nią krakowskie gołębie, które do dziś możemy spotkać na Rynku Głównym, to nikt inny jak rycerze, którzy zostali przemienieni w ptaki. Dokonała tego czarownica, która w ten sposób miała pomóc księciu Henrykowi w zdobyciu pieniędzy na zjednoczenie polskich ziem. Rycerze po przemianie w ptaki zaczęły wydziobywać kamienie z wieży Kościoła Mariackiego, które to spadając na ziemie zamieniały się w monety. Po zebraniu złota książę udał się w podróż do Rzymu, aby poprosić o poparcie papieża. Jednak nie dotarł do miejsca docelowego, ponieważ po drodze roztrwonił cały zdobyty majątek. Nigdy więcej nie wrócił już też do Krakowa. Z krakowskich rycerzy nie została zdjęta klątwa i na skutek czaru nadal mają postać ptaków. Te i inne legendy z całą pewnością urozmaicą nam zwiedzanie Krakowa.

Ciekawostki o Krakowie, które warto znać

Ciekawostki na temat Krakowskich wydarzeń

Oprócz legend warto znać także ciekawostki na temat wydarzeń organizowanych w Krakowie. Dzięki nim dowiemy się np. tego, że bardzo dobrym terminem na odwiedzenie Krakowa jest pierwszy czwartek po uroczystości Bożego Ciała. To właśnie w tym dniu na krakowskich ulicach możemy spotkać hasającego Lajkonika, który rozdaje napotkanym osobom lekkie razy swoją buławą. Nie powinniśmy jednak przed nim uciekać, ponieważ to właśnie takie uderzenie przynosi szczęście i to na cały następny roku. Wydarzeniem, które przyciąga do Krakowa rzesze turystów są także Wianki i Jarmark Świętojański. Wianki to święto, które ma bardzo bogatą historię. O tym, a także o wielu innych ciekawych historiach również przeczytamy na portal Kraków Travel. Wybierając się na wycieczkę do Krakowa z całą pewnością warto więc odwiedzić ten serwis.

Podobne artykuły