Dom parterowy czy z poddaszem? Wady i zalety obu rozwiązań

Budownictwo

20-04-2022

 

Domy parterowe mają tylu samo zwolenników co budynku z użytkowym poddaszem. Podjęcie ostatecznej decyzji, na które rozwiązanie warto się zdecydować nie jest proste. Żeby Ci ułatwić zadanie, przygotowaliśmy zestawienie wad oraz zalet, zarówno domów parterowych, jak i domów z poddaszem.

Dom parterowy: zalety

Pierwszą zaletą jest fakt, że w takim domu nie ma schodów, dzięki czemu można się po nim swobodnie i łatwo poruszać. To ważna informacja dla rodziców małych dzieci oraz osób starszych - nie muszę one pokonywać schodów kilka razy dziennie.

Kolejnym plusem budowy domów parterowych jest możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń, niezależnie od ograniczeń poszczególnych kondygnacji i ich komunikacji. Posiadanie całego domu na jednym poziomie daje większą przestrzeń użytkową i większą swobodę w rozmieszczaniu mebli. Dodatkowym atutem tego typu budownictwa może być przestronny ogród lub taras.

Nie należy również zapominać o tańszych kosztach budowy. W niektórych przypadkach może to być nawet kilkanaście procent wartości budynku.

Dom parterowy: wady

Budowa domu parterowego nie jest pozbawiona wad. Główną z nich jest mniejsza przestrzeń. Często po kilku latach okazuje się, że potrzebujemy więcej przestrzeni życiowej (na przykład po urodzeniu kolejnego dziecka) i wtedy musimy kupić większy dom lub zacząć przerabiać nasze poddasze na mieszkanie. W takim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z remontem.

Dom parterowy czy z poddaszem? Wady i zalety obu rozwiązań

Dom z poddaszem: zalety

Więcej przestrzeni - to z pewnością jedna z największych zalet domu z poddaszem. Dodatkowa przestrzeń na piętrze pozwala nie tylko na wygospodarowanie dodatkowych pomieszczeń, ale także na przechowywanie w nich mniej używanych przedmiotów.

Dodatkowo budowa domu z poddaszem wymaga znacznie mniej miejsca na działce niż postawienie domu parterowego. Między innymi dlatego, tego rodzaju projekty są chętnie wybierane przez osoby posiadające działki o wąskim lub nieregularnym kształcie.

Dom z poddaszem: wady

Dom z poddaszem ma wiele zalet, ale ma też pewne wady. Najważniejszą z nich jest konieczność ogrzania całej powierzchni użytkowej. Przez to koszty ogrzewania są wyższe niż w przypadku domu parterowego.

Kolejną wadą, którą należy wziąć pod uwagę jest fakt, że poruszanie się po nim może być utrudnione dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wszystko za sprawą schodów prowadzących na piętro.

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Żeby podjąć odpowiednią decyzję należy dokładnie określić własne preferencje oraz zapotrzebowanie na przestrzeń i konkretne funkcje.

 

Podobne artykuły