Profesjonalne degustacje wina – jak się do nich przygotować?

Czas wolny

28-04-2021

Degustacje wina są coraz częściej wybieraną w naszym kraju atrakcją. W ich trakcie będziemy mieli okazję nie tylko skosztować starannie wyselekcjonowanych gatunków win z całego globu, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii wina, procesów jego wytwarzania oraz tradycji spożywania. Aby czerpać pełnię przyjemności ze spotkania, którego kluczowym elementem jest kosztownie trunków, na degustacje wina należy się odpowiednio przygotować.

Jak przebiegają degustacje wina i czego możemy się spodziewać w ich trakcie?

Degustacje wina to profesjonalne spotkania organizowane przez specjalistów z dziedziny win. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat win i ich gatunków oraz zaprezentowanie podczas spotkania różnych rodzajów tego szlachetnego trunku. Warto bowiem mieć świadomość, że wino to nie tylko popularny na całym świecie napój alkoholowy, ale także produkt o cennych właściwościach zdrowotnych, który spożywany z rozsądkiem i umiarem może wnieść wiele korzyści do naszego życia. Tego uczą m. in. degustacje wina, w czasie których poznamy wszystkie zalety płynące z regularnego sięgania po kieliszek tego szlachetnego trunku.

Degustacje wina mają ściśle określony program. Zanim prowadzący zaserwuje uczestnikom poszczególne, starannie wyselekcjonowane wina, opowiada im trochę o historii oraz tradycji spożywania tego wyjątkowego trunku. Wino ma bowiem barwną i długowieczną historię, która sięga czasów starożytnych. Od zawsze ceniono je nie tylko za unikalny smak, ale także za dobroczynny wpływ na zdrowie. Opowieści o winie ubarwiają różnego rodzaju ciekawostki i anegdoty, które sprawiają, że spotkanie przebiega w atrakcyjny, zabawny sposób. Następnie przychodzi pora na klucz programu, czyli degustacje wina. Aby czerpać maksimum przyjemności z tego elementu spotkania, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Profesjonalne degustacje wina – jak się do nich przygotować?

Co robić, a czego unikać przed degustacją wina?

Abyśmy mogli czerpać maksimum przyjemności z kosztowania różnych gatunków win przygotowanych na degustację, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze bezpośrednio przed spotkaniem nie poleca się jedzenia tłustych, ciężkostrawnych posiłków – wystarczy na 2-3 godziny przed planowaną degustacją spożyć lekki, zdrowy posiłek, który zniweluje uczucie głodu, ale nie obciąży nadmiernie naszego układu pokarmowego.

Istotne jest także unikanie palenia tytoniu, picia napojów o intensywnym smaku oraz żucia gumy i spożywania miętowych cukierków bezpośrednio przed spotkaniem, gdyż ich posmak może przekłamywać odczucia płynące z naszych kubków smakowych i tym samym uniemożliwić czerpanie pełnej satysfakcji ze smakowania przygotowanych dla nas win.

Na degustacje wina warto natomiast wybrać się w dobrym nastroju, wypoczętym oraz gotowym na solidną dawkę wiedzy. W trakcie jego trwania skupić się na tym, co mówi prowadzący, wytężyć maksymalnie wszystkie zmysły oraz wczuć się w smak próbowanych trunków. Wino spożywa się bowiem nie tylko ustami, ale wszystkimi pozostałymi zmysłami – wzrokiem, węchem, dotykiem, a dopiero na samym końcu smakiem.

Podobne artykuły