Dach jednospadowy i jego dwuspadowy odpowiednik to obecnie dwa, najpopularniejsze konstrukcje dachowe. Osoby, które planują budowę własnego domu, często wahają się pomiedzy jednym a drugim rozwiązaniem. Każde z nich posiada bowiem zarówno zalety, jak i wady i często bardzo trudno podjąć dobrą decyzję już na etapie projektowania budynku. Od wyboru rodzaju dachu w dużej mierze zależy jednak jego wygląd oraz funkcjonalność, warto więc poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z charakterystyką obu rozwiązań.
Czym charakteryzuje się dach dwuspadowy?
Dach dwuspadowy to najpopularniejsza konstrukcja dachowa, która jest realizowana od dawien dawna. Nazywany inaczej dachem dwupołaciowym, dach dwuspadowy tworzą dwie przeciwległe połacie połączone ze sobą w kalenicy głównej, czyli najwyższym punkcie dachu. Konstrukcji towarzyszą ściany boczne, czyli tzw. szczyty, w których często umieszczę się okna mające za zadanie doświetlenie poddasza. Wykonanie dachu dwuspadowego wiąże się z wieloma zaletami.
Przede wszystkim, dach dwuspadowy jest rozwiązaniem o prostej, łatwej w wykonaniu konstrukcji, co pozytywnie wpływa na koszt jego realizacji – wykonanie takiego dachu jest ekonomiczne i mało problematyczne w realizacji. Konstrukcja dachu dwupadowego jest lekka, prezentuje się w klasyczny sposób, mniejsza powierzchnia dachu z kolei niweluje ryzyko nadmiernych strat cieplnych, co również pozytywnie wpływa na ekonomikę korzystania z budynku.
Prosta konstrukcja zmniejsza natomiast ryzyko popełnienia istotnych błędów podczas realizacji przedsięwzięcia oraz istotnie obniża jego koszt. Dach dwuspadowy jest ponadto uniwersalnym rozwiązaniem, które świetnie wpasowuje się w stylistykę zarówno domów o tradycyjnej bryle, jak i bardziej nowoczesnych budynków. Jego zaletą jest także możliwość wykonania obszernego, funkcjonalnego i wygodnego w użytkowaniu poddasza.
Dach jednospadowy i jego najważniejsze zalety
Konkurentem dachów o konstrukcji dwuspadowej jest dach jednospadowy, nazywany także pulpitowym. Jest to rozwiązanie pośrednie między dachem dwuspadowym a całkowicie płaskim, które kilkanaście lat temu było wykorzystywane głównie do realizacji pokryć dachowych garaży, sklepów, wiat oraz budynków gospodarczych. Obecnie, dach jednospadowy jest najczęściej uwzględniany w planach architektonicznych domów mieszkalnych o nowoczesnej bryle.
Dach jednospadowy to doskonały wybór dla posiadaczy wąskich działek, których metraż jest ograniczony. Świetnie prezentuje się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych konstrukcji mieszkalnych, których współczesny charakter zostaje jeszcze silniej zaznaczony właśnie dzięki takiej budowie dachu.
Podobnie, jak w przypadku dachu dwuspadowego, dach jednospadowy również jest rozwiązaniem ekonomicznym, gdyż posiada mało skomplikowaną konstrukcję i nie wymaga zużycia dużych ilości materiałów. Pod dachem jednospadowym możliwe jest stworzenie poddasza użytkowego, pod warunkiem zachowania odpowiedniego kąta nachylenia. Większy kąt nachylenia sprawia dodatkowo, że dach jednospadowy zagwarantuje dobre odprowadzanie śniegu i deszcz ze swojej powierzchni.