Wrzesień w ogrodzie

Ogród

26-08-2020

Ogród wymaga pracy przez cały rok. Jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o jego wygląd, na pewno będziemy mogli cieszyć się nim przez lata. Wrzesień w ogrodzie to pracowity miesiąc. Zbieramy warzywa i owoce, sadzimy, przesadzamy i rozmnażamy rośliny. To czas, w którym żegnamy lato i przygotowujemy ogród do zimy.

Pielęgnacja drzew i krzewów w ogrodzie 

Wrzesień jest dobrym czasem na sadzenie drzew i krzewów. Po raz ostatni w sezonie strzyżemy żywopłoty. Warto mieć na uwadze, że im później przytniemy drzewa i krzewy, tym później zostaną one przygotowane do zimy, co może doprowadzić do przemarznięcia roślin. Jeśli mamy zamiar przesadzić lub zasadzić w ogrodzie iglaki bez bryły korzeniowej, to najlepiej zrobić to do połowy września. Gdy rośliny zostaną posadzone później, może to spowodować, że nie przyjmą się przed zimą. Z krzewów róż, które powtarzają kwitnienie systematycznie należy usuwać więdnące kwiaty - zabieg ten sprawi, że kwiat będzie kwitł dłużej. Jeżeli w ogrodzie znajdują się krzewy róż nie powtarzających kwitnienia, ich pędy należy przyciąć i przygotować sadzonki pędowe. 

Co sadzimy w ogrodzie we wrześniu?

Początkiem września w ogrodzie najlepiej zasadzić rośliny dwuletnie ozdobne takie jak: bratki, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.Często sadzimy także pięknie kwitnące wrzosy, jednak, aby krzew dobrze się rozwinął należy pamiętać o kwaśnym podłożu. Ponadto, we wrześniu w ogrodzie sadzi się również tulipany, kamasje, kokorycze, narcyzy, przebiśniegi, pustynniki, puszkinie, szachownice, cebulice, hiacynty, iksje, krokusy, ranniki, szafirki, śnieżyce, zawilce, lilie. 

Wrzesień w ogrodzie

Jakie rośliny wykopujemy we wrześniu?

Rośliny, które wykopujemy we wrześniu z ogrodu to głównie rośliny cebulowe i bulwiaste. Są one bardzo wrażliwe na niską temperaturę. W drugiej połowie września wykopujemy mieczyki; część nadziemną przycinamy, pozostawiając 5 cm odcinki pędu. Bulwy należy oczyścić z ziemi i oddzielić małe bulwy przybyszowe. Przechowywane powinny być w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze do 12 stopni Celsjusza. Co 2 - 3 lata wykopywane powinny być także lilie. Po podsuszeniu i oczyszczeniu należy przysypać je trocinami i odłożyć je do chłodnego pomieszczenia lub od razu zasadzić w ogrodzie. Końcem września wykopujemy również accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki, musimy pamiętać o przeniesieniu z tarasów, roślin znajdujących się w pojemnikach. 




Podobne artykuły