Jakie sprzęty ogrodowe warto mieć w swoim garażu? – zadbaj o dobrą kondycję swojej murawy 

Ogród

14-04-2023

Trawnik to rzecz, na którą najczęściej zwracamy uwagę w kontekście prac ogrodowych. Raczej każdy domownik marzy o zielonej, gęsto porośniętej murawie wokół domu. Do osiągnięcia idealnego stanu wszystkich źdźbeł potrzebna jest masa czasu i pracy. Chcąc robić to dosłownie na własną rękę, raczej ciężko byłoby nadążyć ze wszystkim w trakcie sezonu letniego. Do tego celu przeznaczone są odpowiednie sprzęty i narzędzia, których obecność w garażu jest niemalże obowiązkowa.

W poniższej części wpisu przedstawimy poszczególne urządzenia, mogące przydać się podczas pielęgnacji ogrodu oraz wszystkich prac związanych z poprawą jakości trawnika. Zapraszamy!

Kosiarka – niezbędne element każdego domownika

Z pewnością nie ma domu wolnostojącego, którego właściciele nie byliby wyposażeni w kosiarkę. Wiązałoby się to z ogromną wysokością źdźbeł, co nie jest ani trochę atrakcyjne dla estetyki ogrodu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ich kosiarka może być nieadekwatnie dobrana do rodzaju ogrodu. Oczywiście, jest ona w stanie podciąć murawę i robi to naprawdę równo, jednak należy poświęcić temu znacznie więcej pracy.

Na rynku wyróżniamy wiele typów kosiarek, z których każdy powinien dobrać adekwatną dla swoich oczekiwań. Różnią się one przede wszystkim rodzajem napędu (spalinowe, elektryczne, akumulatorowe), ale również formą występowania. Wyróżniamy w końcu kosiarki do prowadzenia ręcznego, traktorki ogrodowe oraz roboty koszące. Wybór odpowiedniej formy powinien być zależny od wielkości ogrodu i charakterystyki terenu.

Kosa spalinowa – alternatywa dla kosiarki?

Niezależnie od tego czy omawiamy kosy spalinowe czy też podkaszarki – nigdy nie będą one alternatywą dla zwykłej kosiarki. Są jednak równie ważne i warto posiadać obydwa sprzęty w swoim dorobku. Standardowa kosa ma nam zagwarantować dostęp do miejsc, w których zwykła kosiarka nie jest w stanie podciąć trawnika. Mowa tu chociażby o obszarach pod płotem bądź też między gęsto rosnącymi krzewami.

Różnica między kosą a podkaszarką jest wbrew pozorom dość spora. Urządzenia te oferują całkowicie inny chwyt i różnią się od siebie wagą oraz gabarytami. Kosa, dzięki zdolności do wymiany ostrza z żyłki na tarczę, może podcinać również naprawdę wysokie trawy występujące na polach.

Aeratory i wertykulatory

To sprzęty, które również warto posiadać w swoim garażu. Choć czynność aeracji i wertykulacji wykonuje się zazwyczaj po dwa razy do roku, to mocno wpływa ona na odbudowę trawnika po zimie oraz zabezpiecza ją na jesień. To zabiegi typowo pielęgnacyjne, a większość sklepów oferuje już możliwość kupna jednego sprzętu, posiadającego wymienne końcówki zarówno do aeracji, jak i wertykulacji.

Jakie sprzęty ogrodowe warto mieć w swoim garażu? – zadbaj o dobrą kondycję swojej murawy 

Dmuchawy i odkurzacze do liści

To doskonała alternatywa dla grabienia. Zalegające na trawniku liście nie są niczym dobrym dla murawy, gdyż mogą przyczynić się do gnicia i żółknięcia poszczególnych źdźbeł. Warto używać takich dmuchaw szczególnie w okresie jesiennym po to, by pozbyć się niechcianych liści z ogrodu i móc cieszyć się jego estetycznym wyglądem.

Podobne artykuły