Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy w nim wykonać?

Ogród

22-01-2021

Mamy wiosnę! Dni są coraz dłuższe, świat coraz bardziej kolorowy, ludzie coraz bardziej uśmiechnięci. Wiosnę poczuły także nasze ogrody, które ponownie nabierają barw. Śpiewające ptaki i budzące się z zimowego snu rośliny. Jak przygotować ogród na wiosnę i lato? Jakie prace należy wykonać i od czego powinniśmy rozpocząć wiosenne porządki? Podpowiadamy!

Kiedy usunąć osłony z roślin wysoko wrażliwych na mróz?

Gdy mróz odpuści na dobre, możemy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie, które ułatwią naszym roślinom powrót do stanu świetności i regenerację po trudnej, niezwykle mroźnej zimie. Pierwszy krok, jaki musimy zrobić to usuwanie zimowych osłon w postaci słomianych mat, włókniny, czy kartonu. Zróbcie to, gdy przez kilka kolejnych dni, termometr nie pokaże ujemnej temperatury.

Czas przekopać ogródek

Przekopane przez nas jesienią grządki powinniśmy teraz ponownie uporządkować. Należy im się porządne grabienie, zaraz gdy grunt rozmarznie. Dzięki temu zapobiegniemy utracie wilgoci z ziemi. Marzec, czyli wczesna wiosna to świetny czas na sadzenie nowych drzew, krzewów oraz roślin z gołym kołnierzem.

Zadbaj o trawę

Śnieg to morderca dla naszej trawy i po zimie powinniśmy o nią mocno zadbać. Należy  wykonać grabienie całego ogrodu, a następnie napowietrzanie i ewentualne dosiewanie trawy w miejscach, gdzie jej nie ma.

Ciekawe byliny na Twoje rabaty. To ich czas!

Wiosna to świetna okazja, by poświęcić czas na rozmnażanie letnich oraz jesiennych bylin. Najprostszym sposobem na to jest podział kęp. Po wykopaniu byliny, zwyczajnie przecinamy ją np. nożem i wsadzamy w nowe miejsce. Każdy z was, z pewnością sobie z tym poradzi!

Drzewa. Przycinać czy nie?

Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy w nim wykonać?

Zdecydowanie tak! Wiosna to najlepszy czas, by zająć się przycinaniem niepotrzebnych pędów drzew owocowych. Takie działania mają na celu prześwietlanie ich koron, a przy okazji usunięcie zeschłych, starych i popsutych owoców, potocznie zwanych mumiami.

Uwaga na przymrozki

Mimo, że cieplejszych dni jest coraz więcej, a budzące nas o poranku słońce daje nadzieję, że prawdziwa wiosna już jest z nami, wciąż zdarzają się przymrozki. Mogą one występować aż do połowy maja, ponieważ pogoda w naszym kraju bywa bardzo kapryśna. Z tego powodu z sadzeniem bardzo wrażliwych na minusowe temperatury roślin, koniecznie zaczekajcie do drugiej połowy maja.

Podobne artykuły