Rozplenica japońska – PORADNIK

Ogród

29-03-2021

Rozplenica japońska znana również pod wdzięczną nazwą pennisetum alopecuroides jest trawą ozdobną należącą do rodziny wiechlinowatych. Dokładnie tej samej, do której zaliczamy znane i lubiane przez wszystkich zboża. Jej historię oraz poradnik, jak uprawiać tę rośliną, znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury. Warto!

Rozplenica japońska – skąd do nas przywędrowała?

Trawa ozdobna, jaką jest rozplenica, dotarła do Europy w XX wieku i właśnie tu - dzięki swojej odporności na mróz - zgromadziła sporo zwolenników. Do ojczystych stron tej pięknej rośliny zalicza się Kaukaz, chińskie prowincje, a także Taiwan. Rozplenica ma swoje początki również w okolicach Korei, Japonii, Myanmaru, Filipin, Indii, Nowej Zelandii oraz Australii. Rośnie w tych miejscach nawet do wysokości 3,2 metra. Rozplenica ma na całym świecie wiele różnorakich odmian, jednak tą najbardziej popularną i najczęściej spotykaną w naszych ogrodach jest właśnie rozplenica japońska.

Nazwa – skąd się wzięła?

Botaniczna nazwa „pennisetum” ma związek z kształtem rośliny, o której mowa. Kwiatostany rozplenicy przypominają szczotki do czyszczenia butelek, stąd nazwa pochodząca od: penna tj. pióro oraz seta czyli szczotka.

Jak wygląda rozplenica?

Rozplenica japońska to piękna, pokaźna trawa ozdobna, która rosnąc tworzy niesamowite, bardzo gęste gniazda liści, odchylających się w łuk. Nad liśćmi w okolicach lipca / sierpnia zakwitają malutkie kłosy kwiatów. Rozplenica tworzy coś na kształt półkuli, ponieważ jej szerokość jest równa jej wysokości. W zależności od odmiany będzie ona osiągać różne wysokości. Gatunek botaniczny urośnie do około 60 - 90 cm.

Rozplenica japońska – PORADNIK

Liście rozplenicy japońskiej

Liście rozplenicy są stosunkowo wąskie. Nie rosną na szerokość większą niż 12 mm. W okresie letnim mają one szarozielony kolor, a jesienią zmieniają barwę na żółto-złotą. Niektóre odmiany tego gatunku mogą przybierać kolory bursztynowej rdzy bądź czerwieni.

Gdzie najlepiej zasadzić rozplenicę japońską?

Rozplenica japońska to odmiana, która najlepiej rośnie na glebach żyznych i świeżych, charakteryzujących się dobrym drenażem. W sytuacji, gdy rośnie ona na ziemi mocno nasłonecznionej, konieczne jest dbanie o to, by gleba była nieustannie wilgotna. Stałe podlewanie to obowiązek, ponieważ z suszą są w stanie poradzić sobie jedynie duże, dorodne i wyrośnięte sztuki. Rozplenica to roślina, która ma problem z zastojem wody, a co za tym idzie nie powinno się jej sadzić w ziemi zbitej i ciężkiej.

ABC pielęgnacji

Rozplenica jest ozdobną trawą, która gdy ukaże się w pełnej krasie, może zrobić naprawdę potężne wrażenie. By mogła się zaprezentować, należy przygotować jej do tego odpowiednie miejsce i wystarczającą ilość przestrzeni dookoła. Tylko dzięki temu będzie w stanie odpowiednio się rozłożyć. Najlepszą porą roku do sadzenia rozplenicy są miesiące wiosenne. Pennisetum alopecuroides to trawa ozdobna, które swój wzrost zaczyna stosunkowo późno, dzięki czemu wygląda atrakcyjnie także zimą. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Do obowiązków właściciela należy jej regularne przycinanie liści późną wiosną oraz chronienie przed mrozem zimą.

Podobne artykuły