Jak odpowiednio zadbać o przydomowy trawnik?

Ogród

28-08-2020

Receptą na idealny wygląd każdego ogrodu jest z pewnością wypielęgnowany trawnik. W pierwszej kolejności istotny jest wybór nawozu, następnie dbanie o wygląd trawy. Na rynku dostępnych jest wiele formuł o zróżnicowanym składzie, trudno zdecydować się na konkretny. Warto się temu bliżej przyjrzeć.

Jak odpowiednio zadbać o przydomowy trawnik?

Dbanie o glebę, na której posadzono trawę

Priorytetem jest oczywiście gleba, na której zostaje zasiana trawa. Można przeprowadzać na niej wiele zabiegów, które mają na celu poprawę jej kondycji. Najczęściej wyróżnia się trzy czynności, czyli wapnowanie, wertykulację oraz aerację. Każda z nich wpływa na inne aspekty. Nawożenie wapnem pozwala na zachowanie właściwego odczynu gleby, a dodatkowo jej struktura ulega poprawie. Wertykulację przeprowadza się na stosunkowo dojrzałych trawnikach, najlepiej takich, które mają powyżej 3 lat. Dzięki tej czynności pozbywamy się starego filcu i jednocześnie pobudza się system korzeniowy. Ponadto jeżeli borykamy się z mchem zalegającym na trawniku, wertykulacja skutecznie pomoże w pozbyciu się go. Aeracja służy natomiast doprowadzaniu powietrza do głębi korzeni, co ma znaczący wpływ na regenerację powierzchni zielonej.

Najlepsze nawozy do trawników

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu koloru soczystej zieleni na przydomowym trawniku, należy dobrać najlepszy nawóz. Stosuje się go regularnie, mniej więcej od trzech do czterech razy w ciągu roku. Każdy nawóz dedykowany trawnikom rozsypuje się równomiernie na całej jego powierzchni, a w kontakcie z wodą ulega rozpuszczeniu i przenika do gleby. Najczęściej stosuje się nawozy w postaci mikrogranulanów.  Nie tylko szybciej się rozpuszczają, ale również lepiej odżywiają trawę. Ponadto zauważalna staje się większa gęstość trawnika, co jest powodem do dumy właścicieli. By być w pełni zadowolonym z efektów, należy wybierać nawozy jedynie od znanych producentów. Zyskuje się wówczas pewność nabycia produktów najwyższej jakości, które zawierają w sobie wyłącznie najlepsze składniki dla każdego trawnika stanowiącego ozdobę domu.

Podobne artykuły