W tym artykule znajdziesz informacje na temat budowy systemu nawadniającego dla ogrodu. Dowiesz się, dlaczego tak naprawdę potrzebujesz nawadniania z prawdziwego zdarzenia i o czym warto pamiętać przy jego wyborze.
Dlaczego potrzebujesz systemu nawadniania?
System nawadniania ogrodu nie tylko ułatwia życie właściciela domu, ale także pozwala zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Ponadto ta metoda jest korzystniejsza dla środowiska niż ręczne podlewanie ogrodu i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dzięki systemowi każda roślina otrzymuje określoną ilość wody, która jest dostosowana do jej aktualnych potrzeb.
Co ważne, odpowiednio dobrany i skonfigurowany system nawadniania pozwala zmniejszyć zużycie wody o 50% w porównaniu z podlewaniem ręcznym.
Źródło wody
Projektując system nawadniający dla ogrodu, warto zacząć od wyboru źródła wody. Podlewanie ze studni lub małego stawu jest bardziej efektywne niż z oczka wodnego czy zbiornika. Dlatego jeśli w okolicy znajduje się takie źródło wody, należy z niego skorzystać.
Jeśli chcesz korzystać z bieżącej wody z kranu, musisz pamiętać o zainstalowaniu zaworu kulowego, który umożliwi odcięcie dopływu wody. Ponadto system powinien być wyposażony w manometr i filtr.
Wydajność systemu nawadniania
Planując system nawadniania, należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Jest to szczególnie ważne, jeśli dysponujesz dużą powierzchnią z wieloma roślinami. Powierzchnia to jednak nie wszystko. Aby zbudowany system działał prawidłowo, pod uwagę należy wziąć również inne czynniki takie jak rodzaj gleby, nachylenie, zapotrzebowanie upraw na wodę, charakterystyka zraszaczy i warunki klimatyczne.
Wygodny system sterowania
Istnieje kilka rodzajów systemów sterowania, które można wykorzystać w ogrodzie:
-
automatyczny system zraszający;
-
grawitacyjny system nawadniania,
-
system nawadniania kropelkowego,
-
system mikronawadniania.
Każdy z nich sprawdza się w innym przypadku. Na małej działce, na której znajdują się nie więcej niż 4 grządki, wystarczy niewielki system zraszaczy obsługiwany ręcznie. Natomiast automatyczny system zraszaczy jest stosowany, gdy trzeba nawodnić duży obszar ogrodu.
W kontekście wyboru idealnego systemu sterowania dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki swojemu doświadczeniu będą oni w stanie szybko doradzić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze pod względem wydajności, a jednocześnie proste w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że automatyczne systemy mogą być nawet kilkanaście procent droższe niż te sterowane manualnie.