Altanka, jako idealne miejsce na odpoczynek

Ogród

28-08-2020

Wiosna, lato i wczesna jesień służą wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Do tego celu idealnie przystosowane są altanki. Niewielkie konstrukcje nadające nowoczesnego wyglądu ogrodom przydomowym. Całość opiera się najczęściej na słupach, na których montuje się zadaszenie. Ciekawą opcją jest także wypełnienie ścian.

Altanka, jako idealne miejsce na odpoczynek

Dlaczego warto postawić altankę w ogrodzie?

Altanka to miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, bez problemu można w niej ustawić meble ogrodowe. Wiele osób urządza w nich niewielkie przyjęcia w gronie najbliższych. W upalne dni chroni przed nadmiernym działanie słońca, daje pożądany cień. W altance możemy schronić się przed deszczem, poczytać książkę i po prostu zrelaksować po ciężkim dniu. Podstawowe projekty altanek nie zakładają pełnych ścian, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco unowocześnić ich konstrukcję. Pełne ścianki wyciszą wnętrze altanki i będą osłaniały przed wiatrem, a także przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Nie można zapomnieć o walorach estetycznych, altanka ze pełnymi ściankami przede wszystkim pięknie się prezentuje.

Materiały na ściany altanki

Oczywiście najbardziej praktyczne będzie drewno, choć może sprawić, że przestrzeń optycznie zmniejszy się. Takie rozwiązanie dedykuje się zatem większym konstrukcjom, w których nie odczuje się mniejszej ilości miejsca. Ewentualnie można postawić ściankę do połowy wysokości altany. W takich przypadkach może służyć jako oparcie umieszczonych w środku ławek. Jeżeli postawimy na drewno, należy jeszcze zdawać sobie sprawę o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia materiału przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Służą do tego preparaty dopasowujące się do kolorystyki altanki. Z drewna powstają także płoty osłonowe oraz żaluzjowe – mogą przybrać postać pełnej ściany lub z prześwitami. Osoby, które wolałyby uniknąć montażu ścian na stałe, mogą wykorzystać zasłony. W każdej chwili można je zdjąć lub rozsunąć, lecz niezbędne jest wmontowanie specjalnych prowadnic, po których można przesuwać zasłony.

Podobne artykuły