Kleszcze to pajęczaki, których nikt nie chciałby mieć w swoim ogrodzie. Są one, bowiem nosicielami wielu niebezpiecznych chorób takich jak chociażby borelioza. Z reguły można spotkać je w dzikich zaroślach i lasach, ale w ostatnim czasie coraz chętniej zasiedlają również tereny ogrodów. Jakie zatem rośliny warto mieć w swoim ogrodzie, aby odstraszyć kleszcze? Oto przykłady roślin, których kleszcze wręcz nie znoszą.
Wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity, czyli bylina z rodziny astrowatych to roślina, która naprawdę skutecznie odstrasza kleszcze. Warto również dodać, że za jego pomocą możemy zwalczyć nie tylko kleszcze, ale także takie owady jak mrówki, muchy czy komary. A wszystko to za sprawą specyficznego zapachu tej rośliny, który przypomina kamforę. Warto dodać, że wrotycz pospolity lubi przede wszystkim nasłonecznione miejsca.
Lawenda wąskolistna
Pachnące kwiaty tej odmiany lawendy skutecznie odstraszają kleszcze, a to dzięki temu, że w swoim składzie zawierają linalon, którego owady te nie tolerują. Roślina to posiada duże walory estetyczne, jest niezwykle dekoracyjna. Podobnie jak wrotycz pospolity lawenda preferuje miejsca dobrze nasłonecznione.
Kocimiętka Faassena
Do roślin, które są w stanie odstraszyć z naszego ogrodu kleszcze możemy zaliczyć również łatwą w uprawie kocimiętkę Faassena. Jest to naprawdę mało wymagająca bylina, którą wprost uwielbiają koty i której zupełnie nie tolerują kleszcze. A wszystko to, dlatego, że w kwiatostanach kocimiętki zawarty jest olejek eteryczny, który to w swoim składnie zawiera neptalakton.
Rozmaryn lekarski
Mało wymagającą w uprawie rośliną, której zapachu nie lubią kleszcze jest także rozmaryn lekarski. Ponadto rozmaryn to roślina, która posiada właściwości lecznice. Stosuje się go miedzy innymi w przeziębieniach, przy migrenie czy osłabieniu organizmu. Pozytywnie wpływa on również na pamięć i koncentracje. Jest, więc to roślina, którą naprawdę warto hodować. Jednak musimy pamiętać o tym, że rozmaryn nie może zimować w ogrodzie, dlatego lepiej sprawdzi się w uprawie doniczkowej.