Jak urządzić przedpokój w małym mieszkaniu?

Dom

19-10-2020

Małe i nieustawne przedpokoje nie są problemem jedynie mieszkań w blokach. W domach jednorodzinnych również często przestrzeń przedpokojów jest sprowadzana do koniecznego minimum, aby zyskać nieco więcej metrów w salonie czy innych pokojach. Nie znaczy to wcale, że mały przedpokój nie może być praktyczny i przynajmniej z wyglądu bardziej przestronny. Jak zrobić, aby zagospodarować i urządzić taką małą przestrzeń w jak najlepszy sposób?

Postaw na jasne kolory i minimalizm!

Pierwszą i najważniejszą zasadą aranżacji niewielkich wnętrz jest unikanie zbyt ciemnych kolorów ścian, a jeśli już, to tylko na zasadzie uzupełnienia i kontrastu do jakiegoś jaśniejszego koloru. Jasne kolory, a zwłaszcza neutralna biel, mają to do siebie, że znacznie powiększają optycznie pomieszczenia. W przypadku przedpokoi sprawdza się to idealnie. Dodatkowo w małej przestrzeni należy unikać zbyt dużej ilości wyposażenia. Minimalizm jest tutaj jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim należy przemyśleć dokładnie, jakie meble wybrać do przedpokoju. W małych przedpokojach warto postawić na takie wyposażenie jak szafka na buty i wieszak ścienny, które nie zajmą zbyt wiele miejsca, ale pozwolą na jak najbardziej praktyczne użytkowanie przedpokoju, zarówno przez domowników, jak i odwiedzających ich gości.

Powiększ przedpokój optycznie za pomocą lustra

Świetnym elementem wyposażenia przedpokoju, który także powiększy go optycznie, jest lustro. Metoda ta do optycznego powiększania pomieszczeń stosowana jest przez dekoratorów i wnętrz już od bardzo dawna. Poza tym lustro w przedpokoju pełni również jak najbardziej użyteczną funkcję. Możemy ubrać się przed nim i dokonać ostatnich poprawek przed wyjściem z domu. W bardzo małych przedpokojach warto postawić na większe lustro.

Trzeba jednak zadbać o to, aby było ono umiejscowione w odpowiednim miejscu, najlepiej, jeśli jest ono umieszczone na tej samej ścianie co wieszak na ubrania, aby przypadkiem nie odbijać powieszonych na wieszaku kurtek, co mogłoby wywołać efekt wręcz odwrotny od zamierzonego.

Jak urządzić przedpokój w małym mieszkaniu?

Jaka szafka na buty do małego przedpokoju

Kwestia szafki na buty do małego przedpokoju także jest czymś, nad czym warto zastanowić się nieco dłużej. To, że szafka na buty powinna znaleźć się w każdym przedpokoju, a już zwłaszcza w tym mniejszym, gdzie poustawiane na podłodze buty po prostu uniemożliwiają jego wygodne użytkowanie, jest czymś oczywistym.

Jaki mebel jednak będzie najlepszy? Komoda, szafka czy może połączenie obu tych rozwiązań, czyli szafka na buty z komodą, gdzie znajdziemy zarówno szuflady, do przechowywania szalików i czapek, jak i uchylną szafkę na obuwie. Do wyboru są różne opcje i tak naprawdę to, co ostatecznie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeśli mamy niewiele par butów, to świetnym rozwiązaniem będzie komoda połączona z szafką na buty.

Jeśli jednak mamy więcej par butów, to warto postawić na pojemną szafkę na buty, ponieważ szaliki i pozostałe elementy ubrania możemy przechowywać gdzieś indziej. Natomiast obuwie najwygodniej jest mieć w przedpokoju, bo najczęściej właśnie tam je zakładamy i ściągamy.

Podobne artykuły