Agent nieruchomości to zawód uznawany niegdyś za przyszłościowy fach, w którym można zarobić spore pieniądze. Niestety niektóre osoby boją się podjąć ten rodzaj pracy ze względu na niestabilny rynek. Konkurencja w tej dziedzinie jest dość duża i ciągle czuwa. Dodatkowo w pracy pośrednika nieruchomości mogą zdarzyć się miesiące, gdzie pensja będzie znikoma.
Kim jest agent nieruchomości?
Agent nieruchomości jest pośrednikiem w zakresie najmu, wynajmu, sprzedaży i kupna nieruchomości. Na co dzień ma kontakt z wieloma klientami i musi znać ich potrzeby oraz wymagania, aby dopasować do nich jak najlepszą ofertę. Odpowiedzialny jest również za przygotowanie umów oraz kontrolowanie stanu prawnego nieruchomości.
Jakie cechy powinien mieć agent nieruchomości?
Dobra organizacja czasu to podstawa w pracy pośrednika nieruchomości. Stanowisko to wymaga elastyczności, dyspozycyjności i zdecydowanie odbiega od pracy na etat. Kolejną ważna cechą jest komunikatywność. To, czy klient będzie chciał współpracować zależy również od umiejętności interpersonalnych agenta. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów i podtrzymywanie relacji z klientami jest bardzo cenne. Ważny jest także sposób w jaki pośrednik przekazuje informacje - zwięzły i jasny przekaz na pewno usprawni porozumiewanie się z kupującymi. Agent nieruchomości powinien cechować się również dużym uporem i cierpliwością. Często bywa i tak, że jedno lub dwa spotkania nie wystarczą, by przekonać klienta do oferty. Nieraz trzeba natrudzić się, by zadowolić klienta, stąd przydatny okazuję się także upór. Istnieje wiele czynników, które wpływają na niepowodzenie transakcji, co wiąże się np. z opóźnieniami. Dodatkowo, pośrednik nieruchomości musi być nastawiony na ciągłe zdobywanie wiedzy. Wiele przepisów z zakresu prawa budowlanego, podatkowego lub ekonomii i rynku nieruchomości ulega zmianie. Aby być ciągle na bieżąco, należy systematycznie poszerzać wiedzę.
Jak zostać agentem nieruchomości?
Aby zostać pośrednikiem nieruchomości nie są potrzebne specjalistyczne studia, nie wymaga się także wyższego wykształcenia. Pracodawcy w ogłoszeniach o pracę wspominają o średnim wykształceniu. Od 2013 r. nie jest wymagana również licencja pośrednika nieruchomości, można ją jednak wyrobić dla swoich potrzeb.
Agent nieruchomości jest w ciągłym kontakcie z ludźmi. Odpowiedzialny jest za szereg obowiązków, a czas jego pracy jest nienormowany. Pośrednicy pracują często po godzinach i w weekendy. Dobry agent nieruchomości bez przerwy szacuje, które działania przy danej ofercie okażą się najbardziej opłacalne i przyniosą zysk.