Od czego zacząć wiosenne porządki w domu?

Nieruchomości

22-02-2021

Wreszcie puściły mrozy, a słupki rtęci pną się nieśmiało w górę. Poranki coraz częściej witają nas ciepłymi promieniami słońca i wiosennym zapachem wiatru. Wraz z nadejściem wiosny pora na porządki! Każda pani domu na myśl o nadejściu wiosny z przyjemnością zabiera się za porządkowanie swojego mieszkania. Od czego zacząć?

Wiosna, ach to ty!

Pożegnanie zimy to wreszcie rozstanie się z ciężkimi, puchowymi kurtkami i wodoodpornym obuwiem. Porządki warto rozpocząć od schowania garderoby do szafy, gdzie może spokojnie poczekać do kolejnego ataku zimy. W dotychczasowym miejscu zawiśnie przewiewna odzież, a w szafce pojawi się wiosenny zestaw obuwia. To także świetny moment na odświeżenie tekstyliów. Warto wrzucić do pralki koce, dywaniki, maty i poszewki poduszek, które z pewnością zdążyły pokryć się warstwą kurzu.

Kolejność wykonywania działań

Ten matematycznie brzmiący zwrot z powodzeniem można zastosować podczas wiosennych porządków. Do „akcji” należy przystąpić od górnej części mieszkania. Należy skupić się tutaj na wszelkim oświetleniu i przetrzeć żyrandole z kurzu. Tę samą czynność trzeba powtórzyć u szczytu szaf, półek i wiszących szafek. Następnie kurze wyciera się na blatach i pozostałych meblach. Pamiętajmy o wyczyszczeniu wnętrz szafek – z pewnością zdążyło nagromadzić się tam trochę niechcianego kurzu.

Ważne, aby traktować powierzchnie odpowiednimi preparatami, aby nie zniszczyć mebli. W sprzedaży są dedykowane środki do pielęgnacji powierzchni akrylowych, skóry czy klasycznych płyt mdf.

Od czego zacząć wiosenne porządki w domu?

Aby słońce zaglądało w okna…

…należy je wyczyścić! Ten etap porządkowania nie może być pominięty po srogiej zimie. Dokładne mycie okien, framug i parapetów, a także odświeżenie firanek sprawi, że poranki w towarzystwie promieni słońca będą napawać energią nawet największego śpiocha.

Przy okazji należy zwrócić uwagę na meble tapicerowane. Narożniki czy kanapy warto porządnie odkurzyć, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wyprać przy użyciu odpowiednich detergentów. Po wszystkim należy odkurzyć mieszkanie i solidnie umyć podłogi, a na koniec przewietrzyć pomieszczenie.

Podobne artykuły