Wynajem mieszkania - na co warto zwrócić uwagę?

Nieruchomości

18-05-2021

Wynajem nieruchomości może wydawać się zupełnie prosty, natomiast w praktyce przedstawia się on nieco inaczej. Przeglądanie ofert mieszkań bywa nieraz dość nużące, tym bardziej jeśli nie możemy trafić na ogłoszenie spełniajace nasze wymagania. Na osobę chcącą wynająć mieszkanie czyha wiele pułapek m.in może być to nieuczciwy właściciel lub niekorzystne zapisy w umowie najmu. Aby uniknąć tego typu kłopotów, warto zapoznać się z poniższym tekstem.

Wynajem mieszkania - na co warto zwrócić uwagę?

“Wynajmę mieszkanie!” - pułapki czyhające w ogłoszeniach

Na samym początku najlepiej określić swoje potrzeby i możliwości. Ważne jest ustalenie, czy chcemy mieszkać sami, czy z partnerem lub wynajmować nieruchomość wraz z współlokatorami. Kwestie te są głównie zależne od naszych finansów. To czy będziemy w stanie wynająć kawalerkę tylko dla siebie, czy miejsce w pokoju dwuosobowym zależy od tego ile zarabiamy. Ceny za mieszkania i apartamenty w Warszawie lub innych większych miastach ciągle rosną, dlatego niestety sprawa naszych zarobków jest tutaj rzeczą pierwszorzędną. Przeszukując oferty należy pamiętać, że właściciele mieszkań często pomijają istotne kwestie takie jak np. brak mebli w mieszkaniu. Zdarza się, że o fakcie tym wynajmujący dowiaduje się na miejscu, dlatego w czasie rozmowy telefonicznej najlepiej dopytać o wszelkie szczegóły. Sygnałem ostrzegawczym w ogłoszeniu może być także niska cena nieruchomości. Jeśli cena najmu  znacząco różni się od pozostałych cen mieszkań w tej samej dzielnicy, coś jest nie tak. Uważać trzebą również na ogłoszenia pozbawione danych kontaktowych właściciela nieruchomości. Zdarza się, że oszuści unikają w ten sposób śladów komunikacji z ofiarą. Jeśli jakieś mieszkanie wpadnie nam w gust i jesteśmy zdecydowani je wynająć, nie należy wpłacać jakichkolwiek zaliczek przed podpisaniem umowy. Jest to również metoda stosowana wśród naciągaczy.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Oglądając lokal warto przyjrzeć się pewnym rzeczom, których mniej doświadczony najemca może nie zauważyć. Kłopotem w mieszkaniach bywa uporczywy grzyb. Pleśń ciężko usunąć, ponieważ lubi powracać, zatem warto przyglądnąć się ścianom lokalu. Niebezpieczeństwo mogą stanowić uszkodzone gniazdka elektryczne. Istotne również jest ich rozmieszczenie w nieruchomości. Dobrze jest sprawdzić, czy zamki w drzwiach są sprawne. Jeśli w pokoju znajduje się łóżko warto na nim usiąść i zobaczyć, czy jest funkcjonalne. Istotną kwestią jest również instalacja wodno - kanalizacyjna. Można sprawdzić, jakie jest ciśnienie wody oraz drożność odpływów ściekowych. Następnym punktem jest hałas. To, czy lubimy ciszę lub nie przeszkadza nam dźwięk przejeżdżającego tramwaju zależy od nas. Warto jednak, wyjrzeć przez okno i zaznajomić się z otaczającym nieruchomość krajobrazem. Decydując się na wynajem mieszkania duże znaczenie ma jego lokalizacja oraz infrastruktura. Nasz wybór może być uzależniony od tego, czy np. odległość do pracy nie będzie zbyt duża. Wpływ na decyzję ma także rozmieszczenie sklepów spożywczych oraz innych punktów usługowych. Gdy jesteśmy pewni, że chcemy wynająć daną nieruchomość przychodzi moment podpisania umowy. Jest to sprawa dość istotna, ponieważ zapisy w niej zawarte muszą być zgodne z naszymi założeniami. Wtedy warto dopytać właściciela o takie rzeczy jak: kwestie opłat za media i tego, kto będzie je opłacał, kto jest dostawcą internetu i czy płatności odbywają się w systemie ryczałtowym.

Podobne artykuły