Jak przygotować ogród na nadejście zimy?

Ogród

28-10-2020

Jesień to pora roku podczas, której ogrodnik musi wykonać różnego rodzaju prace porządkowe i pielęgnacyjne tak, aby jak najlepiej przygotować swój ogród na nadejście zimy. O co warto w tym czasie zadbać?

Odpowiednie przygotowanie roślin.

Aby nasz ogród pięknie odrodził się na wiosnę jesienią musimy przygotować go na nadejście mrozów. Na szczęście tego rodzaju prace nie są ani zbyt trudne w wykonaniu, ani zbyt kosztowne. Rośliny to bardzo ważna część ogrodu, dlatego musimy o nie dbać. Starannie podlewać należy zwłaszcza nowo posadzone drzewa i krzewy. Sadzić możemy je nawet do połowy listopada. Należy zaznaczyć, że na zimę zwiększyć zapas wody muszą także rośliny zimozielone takie jak różaneczniki, bukszpany czy azalie, dlatego też nie zapominajmy o ich systematycznym nawadnianiu. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawożenie. Wokół nowo posadzonych drzewek owocowych warto rozłożyć naturalny nawóz organiczny, a po jego rozrzuceniu należy przekopać glebę. Obornik można zastosować także na grządkach pod warzywa. Pamiętajmy również, aby wygrabić grunt pod drzewami w sadzie. Pozostawione resztki roślin i liście mogłoby doprowadzić do pojawienia się gryzoni. Odpowiednio oczyszczone powinny zostać także rabatki kwiatowe, tak by nie stały się one miejscem namnażania się bakterii czy też grzybów.

Jak przygotować ogród na nadejście zimy?

Jak przygotować trawnik?

Aby zwiększyć mrozoodporność trawnika warto do jego jesiennego nawożenia użyć wieloskładnikowych mieszanek. Fosfor i potas zawarte w tego rodzaju nawozach dodatkowo wzmacniają także systemy korzeniowe trawy. Na powierzchnie trawnika można rozrzucić także cienką warstwę nawozu organicznego. Pamiętajmy, że jeżeli nie chcemy doprowadzić na naszej murawie do rozwoju pleśni pośniegowej to jesienią musimy zgrabić z niej wszystkie liście i szyszki oraz pozostałości ściętej trawy. Ostatniego koszenia trawy dokonuje się zazwyczaj w drugiej połowie października. Źdźbła trawy w okresie zimowym powinny posiadać długość około 4 cm. Zbyt krótkie mogłyby, bowiem zmarznąć, a zbyt długie zacząć gnić pod śniegiem.

Podobne artykuły