Nawiosennej.pl radzi jak rozpoznawać style wnętrzarskie

Dom

14-12-2020

Architekci i projektanci wnętrz opisując dane wnętrze czy projekt posługują się fachowym nazewnictwem. Portal nawiosennej.pl postara się wyjaśnić jakie są podstawowe style oraz czym się charakteryzują. Często słyszymy różne nazwy typu nowoczesny, Hampton czy skandynawski, ale do końca nie jesteśmy pewni co one oznaczają. Oto mini przewodnik po najbardziej znanych stylach wnętrzarskich.

Styl nowoczesny

Jednym z często spotykanych styli we wnętrzu jest nurt nowoczesny. Charakteryzuje się przestronnością, przejrzystością i prostotą. Wnętrza są bardzo minimalistyczne, ale jednocześnie niezwykle funkcjonalne. Jego początki sięgają XX wieku, które powstały jako przeciwieństwo bogato zdobionych aranżacji. Bardzo ważnym faktem jest to, że styl nowoczesny, zwany także modernistycznym nie jest tym samym co styl współczesny. Dotyczy on najmodniejszych aranżacji w danym momencie.

Nawiosennej.pl radzi jak rozpoznawać style wnętrzarskie

Styl skandynawski

Drugim bardzo popularnym obecnie stylem są wnętrza skandynawskie. Cechują się prostotą, oszczędnością w swej formie oraz przytulnością. Bardzo dobrze przyjął się w polskich domach w ostatnim czasie. To, co jest ogromnie ważne to ilość światła, jaka wpada w nasze pomieszczenia, by temu pomóc stosuje się proste formy, białe ściany i drewno.

Styl klasyczny

Ponadczasowym sposobem na urządzanie wnętrz jest styl klasyczny. Jest spotykany w wielu dzisiejszych mieszkaniach. Pochodzi już z czasów starożytnych. To idealny wybór dla osób, nie lubiących częstych zmian. Dom urządzony w stylu klasyczny będzie służył i cieszył oko przez lata. Wyróżnia go wysoka jakość i trwałość materiałów, stonowane kolory (ciepłe brązy i beże), spójność, dbałość o detale np. ozdobne lampy czy sztukaterie oraz symetria i proste formy.

Styl Hampton

Styl Hampton inspirowany jest nadmorskimi klimatami The Hamptons, czyli malowniczych miasteczek znajdujących się niedaleko Nowego Jorku. Łączy on w sobie naturalny, swobodny i komfortowy wystrój z nutą luksusu i przepychu. Ich wnętrza sprzyjają wycieszeniu i odpoczynkowi, stąd są wolne od jakichkolwiek krzykliwych barw i wzorów. Styl ten określa harmonia, spokój i ład.

 

Podobne artykuły