Domowe sposoby czyszczenia dywanów.

Dom

17-08-2020

Wiele osób zastanawia się czy domowe sposoby na czyszczenie dywanu są dobrym rozwiązaniem. Jeżeli wolelibyśmy nie korzystać z gotowych środków chemicznych to warto zdecydować się na samodzielne usuniecie zabrudzeń. W tym celu można skorzystać z produktów, które dostępne są w większości domów. Skuteczne czyszczenie dywanów w domu jest możliwe wystarczy zapoznać się ze wskazówkami, które ułatwią nam utrzymanie dywanu w należytej czystości.

Sposoby na pozbycie się plam.

Plamy, które pojawią się na dywanie należy usunąć możliwie jak najszybciej. Pamiętajmy przy tym, aby nie wycierać plamy zbyt intensywnie, ponieważ w takiej sytuacji moglibyśmy wetrzeć zabrudzenie we włókna dywanu. Usunięcie takiej plamy byłoby wówczas o wiele trudniejsze. W przypadku świeżych plam wystarczy zastosować zwykłą wodę mineralną lub piankę do golenia. Plamy, które są już nieco bardziej przyschnięte warto usunąć przy wykorzystaniu proszku do pieczenia i octu kuchennego. Do czyszczenia tłustych plam doskonale sprawdzi się natomiast talk, ponieważ dobrze wchłania tłuszcz. W takiej sytuacji zabrudzenie należy posypać talkiem i pozostawić go na 24 godzin, następnie wystarczy już tylko dokładnie odkurzyć czyszczone miejsce, plama zostanie usunięta razem z posypką.

Plama z wina, kawy, herbaty lub czekolady.

Jeżeli na naszym dywanie pojawi się plama z wina możemy usunąć ją za pomocą soli. Wystarczy, że zabrudzone miejsce zasypiemy dużą ilością soli i poczekamy, aż płyn się wchłonie. W przypadku plam z kawy i herbaty zabrudzenie należy polać wodą, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie. Na koniec dywan można dodatkowo przetrzeć ciepłą wodą wymieszana z płynem do naczyń. Na plamę z czekolady dobrym sposobem jest natomiast mydło w płynie lub proszek do prania.

Domowe sposoby czyszczenia dywanów.

Pranie dywanu na sucho.

Przed wypraniem dywanu na sucho warto go uprzednio dokładnie odkurzyć. W przypadku czyszczenia dywanu na sucho liderem jest bez wątpienia soda oczyszczona. Należy rozsypać ją na całej powierzchni dywanu, pozostawić na około 5 godzin, a następnie ponownie odkurzyć dywan. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się zabrudzeń oraz przykrych zapachów. 

Podobne artykuły