Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

Dom

25-09-2020

Rośliny pełnią bardzo ważną rolę we wnętrzach mieszkalnych. Nie tylko nawilżają powietrze, ale także nadają bardziej przytulnego charakteru i klimatu. Warto posiadać je w każdym pomieszczeniu domowym. Nie należy ograniczać się wyłącznie do salonu, sypialni czy kuchni. Można je śmiało umieszczać także w łazience. Warunkiem koniecznym jest to, by dane pomieszczenie posiadało okno. Jakie zatem kwiaty (sprawdź ofertę Bilscy.info) wybrać do własnego domu?

Rośliny w salonie

Coraz częściej spotyka się mieszkania, w których spotyka się wiele roślin, tworzących tzw. wielkomiejską dżunglę czy kolekcję o niezwykle ciekawej formie i kolorystyce. Połączenie odpowiednich gatunków roślin z intersującą donicą w towarzystwie kokedam lub makramowych pojemników tworzy leśną krainę w czeluściach domowych. Na tego typu aranżacje najlepiej sprawdza się salon, wynika to z tego, że najczęściej to największe pomieszczenie w domu, posiadające miejsce na liczne donice.

Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

Rośliny w sypialni

Warto także zdecydować się na umieszczenie roślin w sypialni. Ich obecność nawilża powietrze, ułatwia zasypianie oraz neutralizuje zanieczyszczenia. Oczywiście nie można przesadzić z ich ilością, gdyż zbyt wilgotne powietrze nie sprzyja odpoczynkowi. Do sypialni najlepiej wybrać zielone kwiaty, gdyż kolorowe i kwitnące mogą wydzielać zbyt dużo bodźców. Ponadto wiele kwiatów może uczulać, więc trzeba z dbałością wybierać ich rodzaj.

Kwiaty do kuchni i łazienki

Do tych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się gatunki, które lubią wysokie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza. Brak właściwej wentylacji może doprowadzić do powstania pleśni i pojawienia się szkodników.

Gatunki domowych roślin doniczkowych

Do ciemnolubnych gatunków zaliczyć możemy Monsterę, Paprocie, Kalateę, Skrzydłokwiat czy Storczyki. To, że nie lubią zbytnio docierającego do nich światła nie oznacza to, żeby blokować do nich jego dostęp. Konieczne do ich przeżycia jest to, by choć na krótką chwilę przebywały w nasłonecznionym miejscu. Do światłolubnych kwiatów należą Maranta, Wężownica, Starzec Rowleya, Litopsy czy Oplątwy. Z dużych kwiatów, które warto mieć w domu to Figowiec, Filodendron, Begonia plamista, Zakleśń czy Palmy.

Podobne artykuły