Jaki materiał wybrać na meble łazienkowe?

Dom

16-10-2020

Łazienka jest miejscem, w którym najczęściej odpoczywamy i wyciszamy się po zgiełku całego dnia. Pomocne przy tym jest klimatyczne oświetlenie, nieziemskie zapachy czy mięciutki dywan pod stopami. Tak niewiele wystarczy, by stworzyć odpowiedni nastrój niczym luksusowe SPA. Są jednak elementy, na które należy szczególnie zwrócić uwagę. Do nich niewątpliwie należy materiał z jakiego zostały wykonane meble łazienkowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego rodzaju sprzęty są w dużym stopniu narażone na kontakt z wilgocią i częstą zmianą temperatur. Najlepiej wybierać takie meble, które cechuje wysoka jakość wykonania i ochrona przed działaniem wody.

Meble łazienkowe – kontrowersje wokół płyty MDF

Płyta MDF jest materiałem wzbudzającym wiele kontrowersji. Najczęściej jej oponenci zarzucają jej brak odporności na wilgoć, kruchość czy tendencję do powstawania odkształceń. Jest to jednak nieprawda, meble łazienkowe wykonane z MDF potrafią być niezwykle trwałe, zależy to w dużej mierze od grubości i właściwego zabezpieczenia płyty. Wyróżnia się kilka rodzajów wykończenia mebli z MDF.

Jaki materiał wybrać na meble łazienkowe?

Rodzaje mebli wykończonych z MDF

Jednym z nich są meble fornirowane, które powstały z kilkumilimetrowych części drewna naturalnego. Są one najczęściej wykonywane z buku, dębu, jesionu, orzecha  czy sosny. Są one doskonałą imitacją drewna i mogą być w różnoraki sposób wykończone. Mowa tutaj o połysku, macie czy półmacie. Podczas wybierania mebli do łazienki należy dokładnie sprawdzić czy zostały one pokryte profesjonalnym lakierem zabezpieczającym przed wilgocią.

Meble laminowane są bardzo odporne na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Laminat to inaczej tworzywo dysplastyczne, które zostaje „zaprasowywane” na powierzchni płyty. Ich wadą jest to, że mogą ulec rozwarstwieniu pod wpływem wody.

Kolejny rodzaj to meble akrylowe. To bardzo odporny na ścieranie i z różne zarysowania materiał, jest dość przyjemny w pielęgnacji. To, co cechuje je najbardziej to z pewnością wysoki współczynnik połysku, stąd świetnie nadają się do mniejszych łazienek, optycznie je powiększając.

Meble foliowane powstają wyniku nałożenia na płytę MDF specjalnej folii, która dzięki swym termoplastycznym właściwościom jest w stanie pokryć nawet najtrudniejszy kształt mebla. Świetnie radzą sobie z wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz są łatwe w utrzymaniu. Folia PCV jest ogromnie bogata pod kątem możliwości aranżacyjnych. Na rynku dostępnych jest multum wzorów i kolorów.

Inne materiały stosowane w meblach łazienkowych

Do łazienek często są wybierane meble wykonane z płyt HPL. Są one stworzone pod miejsca, w których występuje duża wilgotność powietrza. W przestrzeniach łazienkowych coraz częściej swe zastosowanie znajdują drewniane meble. Warto zadbać, by były one wykonane z gatunków drzew o małym skurczu, które są źródłem naturalnych olejów, chroniących przed wilgocią. Drewniane meble do łazienki powinny być pokryte specjalną warstwą ochronną. W industrialnych wnętrzach również można spotkać meble wykonane ze stali i żeliwa.

 

Podobne artykuły