Tradycyjne materiały izolacyjne a nowoczesne trendy

Budownictwo

24-05-2022

Wiele osób marzy o tym, aby zamieszkać w klimatycznym starym domu z drewna. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że postaramy się dobrze go docieplić. Dawniej wykorzystywano do tego materiały naturalne. Efekt nie zawsze był dobry. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele bardzo funkcjonalnych rozwiązań. Na które warto postawić?

Czym dawniej docieplano budynki?

Jakich materiałów dawniej używano do docieplania budynków? Mowa tu w przeważającej mierze o budownictwie drewnianym. Pomimo dużego ograniczenia jeśli chodzi o dostępne materiały zdawano sobie dawniej sprawę z tego, że dom warto jest docieplić. Poprawia to komfort przebywania w pomieszczeniu zimą i sprawia, że ogrzewanie wnętrza jest mniej uciążliwe i materiałochłonne.

Tradycyjne materiały izolacyjne a nowoczesne trendy

Do tradycyjnych materiałów ociepleniowych należały więc różnego rodzaju maty ociepleniowe ze słomy lub trzciny. Często tynkowano je gliną. Dbano również o to, by pomiędzy elementami drewnianej konstrukcji nie było żadnych szczelin. Nowszymi, ale z perspektywy czasu już nieaktualnymi produktami do dociepleń były płyty pilśniowe. Czasem wykorzystywano też materiały powszechnie dostępne takie, jak słoma lub liście.

Jakie materiały są popularne obecnie?  

Jakie materiały do ocieplania budynków zajęły miejsce tradycyjnych rozwiązań? Wśród bardziej lub mniej popularnych produktów można wymienić:

  • Styropian - podstawowy materiał wykorzystywany do dociepleń. Ma bardzo dobre parametry jeśli chodzi o izolację termiczną. Jednocześnie jest dość łatwy w montażu i można położyć na nim dowolny rodzaj tynku. Jest palny i posiada niższą zdolność do izolacji akustycznej od wełny. Dawniej wybierano go chętnie z uwagi na konkurencyjną cenę.
  • Wełna mineralna - materiał paroprzepuszczalny, doskonały do izolacji termicznej i akustycznej. Bywa wybierany zwłaszcza tam, gdzie chodzi o docieplenie budynku drewnianego.
  • Wełna skalna - posiada podobne właściwości do wełny mineralnej, ale produkuje się ją w inny sposób i z odmiennych materiałów. Podstawową zaletą wełny skalnej jest to, że posiada bardzo wysoki poziom ognioodporności. Dzięki niej tworzy się dodatkową warstwę przeciwpożarową.
  • Polistyren ekstrudowany XPS - podobny we właściwościach do styropianu, ale cechuje się większą wytrzymałością i lepszą izolacyjnością. Wykorzystuje się go w docieplaniu piwnic i ścian fundamentowych, bo nie traci właściwości w zetknięciu z wilgocią.
  • Płyty poliuretanowe - cechują się szczególnie dobrą izolacją cieplną i mogą być układane w cienkich warstwach.

Warte przeczytania: https://skalnawelna.com.pl/jakie-wlasciwosci-posiada-welna-skalna

Podobne artykuły