Automatyka dla przemysłu fundamentem nowej rzeczywistości

Budownictwo

29-07-2021

Automatyka dla przemysłu jest dziedziną, bez której żaden dzisiejszy zakład produkcyjny czy magazyn wysokiego składowania nie byłby w stanie wydajnie funkcjonować, a tym bardziej być konkurencyjnym na współczesnym rynku. Automatyzacja procesów produkcyjnych nie tylko znacząco podnosi efektywność pracy, ale również pozwala na zoptymalizowanie jej kosztów.

Zautomatyzowana Polska

Jak wynika z danych pochodzących z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), populacja maszyn w przemyśle systematycznie rośnie i niedługo osiągnie poziom 3 mln jednostek. Jednym z krajów, które zdaniem IFR w 2019 roku były liderami w tej dziedzinie, jest Polska. Nasz kraj pierwszy raz w historii badania znalazł się w czołowej 15. rynków kupujących najwięcej robotów przemysłowych.

Badania przeprowadzone przez naukowców z uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology), jednej z najlepszych placówek edukacyjnych na świecie, bezsprzecznie wykazały, że firmy, które szybko postawiły na automatykę i robotykę, stały się o wiele bardziej produktywne niż inne firmy, a także zwiększyły swoje zatrudnienie.

Nowa era

Jeszcze do niedawna robotyka i automatyka dla przemysłu były uznawane za rozwiązania, które zabierają ludziom pracę. Wybuch pandemii spowodował, że społeczna optyka uległa diametralnemu przewartościowaniu. Gdyby nie roboty i zautomatyzowane maszyny, które są w stanie pracować na halach produkcyjnych bez przerwy, światowa gospodarka może nie ległby w gruzach, ale prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z ogromną światową recesją.

Automatyka dla przemysłu okazała się skuteczną ochroną przed zakażeniem COVID-19, doskonale zastępując człowieka na linii wytwórczej. Maszyny po raz kolejny okazały się nieocenionym rozwiązaniem w stosowaniu zasady społecznego dystansowania i odporności na choroby oraz stres. Według wielu ekspertów, automatyka, robotyka oraz e-commerce będą stanowiły fundament nowej, post COVID-owej rzeczywistości. To początek nowej ery.

Nie, zamiast, lecz aby chronić człowieka

Robotyzacja przemysłu umożliwia automatyzację prac dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla rąk człowieka. Robotyka pozwala przyspieszyć oraz zwiększyć dotychczasową wydajność pracy przedsiębiorstwa. Obecnie zautomatyzować można praktycznie wszystko, w tym m.in. proces klejenia, paletyzacji, przenoszenia, obsługi maszyn, zgrzewania, cięcia laserowego czy spawania.

Coraz więcej mniejszych firm i zakładów decyduje się na zakup robota, aby być konkurencyjnym. Automatyka dla przemysłu zdecydowanie poprawia warunki pracy, eliminując obecność człowieka warunkach uciążliwych lub dla niego niebezpiecznych, a w przypadku, gdy nie da się całkowicie wykluczyć czynnika ludzkiego, wówczas maszyny znacząco ograniczają ekspozycję człowieka na warunki dla niego niekorzystne. Automatyzacja produkcji to również szansa na rozwój organizacja w sytuacji niedoboru pracowników na rynku pracy. Prawdę mówiąc, robotyzacja wcale nie zabiera miejsc pracy ludziom, a jedynie zmusza ich do poczynienia pewnych zmian i ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Automatyka dla przemysłu fundamentem nowej rzeczywistości

Podobne artykuły