Wilgoć w ścianach? Sprawdź rozwiązanie: elektroosmoza

Budownictwo

01-07-2021

Odpowiednio zaprojektowany i wybudowany dom jest aktualnie jednym z trudniejszych przedsięwzięć podejmowanych w życiu codziennym. Zróżnicowane możliwości i niemal nieograniczona ilość metod i technik na każdym etapie budowy może powodować konsternację oraz niezdecydowanie, a działania podejmowane intuicyjnie lub na podstawie niedostatecznej ilości wiedzy na dany temat sprzyjają licznym negatywnym skutkom w przyszłości. Jednym z najbardziej popularnych problemów, występujących w budynkach, są te powiązane z nadmiernym nagromadzeniem wody, co widoczne jest głównie na ścianach. Wysoki wskaźnik wilgotności spowodowany jest wieloma czynnikami. Niestety jest to proces złożony i długotrwały, możliwy do naprawy, ale wymagający specyficznych metod związanych ze stałym odprowadzaniem wilgoci. Jednak jaki sposób na osuszanie ścian jest najlpeszy?

Skąd wilgoć w domu? 

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na nagromadzenie wilgoci w domach. Jednym z głównych jest nieodpowiednia izolacja fundamentów, które nie są wodochronne, skutkiem czego woda przypowierzchniowa ma możliwość przesiąkania. Brak podpiwniczenia również może mieć duży wpływ na wzmożone przedostawanie się wody do budynku przez ściany. Za nadmierne zawilgocenie odpowiadać może również źle zaprojektowana instalacja wentylacyjna, która uniemożliwia odpowiedni obieg powietrza w domu. Spośród wymienionych, współcześnie jednym z najczęściej występujących przyczyn zawilgocenia jest podsiąk kapilarny wody od gruntu. Zjawisko to postępuje w sposób ciągły, a jego intensywność zależna jest od gruntu i warunków atmosferycznych. Jedynie zaawansowane metody osuszania ścian mogą trwale usunąć powstały problem. Do tego typu działań najczęściej zalecana jest elektroosmoza. 

Wilgoć w ścianach? Sprawdź rozwiązanie: elektroosmoza

Osuszanie ścian elektroosmozą 

Elektroosmoza jest bezinwazyjną metodą osuszania ścian. Na skutek wysyłanych przez zainstalowane urządzenie fal elektromagnetycznych, woda z podsiąku kapilarnego zmienia kierunek przemieszczania się w mikrootworach w ścianie. Cały proces polega na wykorzystaniu właściwości wody w polu elektrycznym. Działanie to wymusza odwróconą osmozę, a więc powrót cząsteczek przez ciało półprzepuszczalne (ściany). Metoda ta jest długotrwała, jednak w porównaniu do jedynie zewnętrznych sposobów osuszania ścian (np. poprzez punktowe próby osuszania lub pozbycie się jedynie samych skutków nadmiernego zawilgocenia) stanowi gwarancję efektywnego pozbycia się wilgoci w domu. Elektroosmoza jest również przystępnie cenowo opcją w porównaniu do innych metod, nie dających satysfakcjonujących rezultatów. 

Sprawdź więcej na: https://osuszaniebudynku.com/elektroosmoza-jak-dziala/

Elektroosmoza jest również przeznaczona do pozbycia się skutków zawilgocenia, jak plamy pleśni oraz przykry zapach. Nadmierna wilgoć nie tylko źle wpływa na wygląd budynku, ale również jego kondycję, osłabiając konstrukcję ścian czy podłóg. Dodatkowo pleśń może wywołać poważne problemy zdrowotne wśród domowników, dlatego nie należy lekceważyć występującego problemu. Inne metody radzenia sobie z odprowadzeniem wilgoci są często zbyt inwazyjne, powodują utrudnienia w funkcjonowaniu domu lub są obarczone zbyt dużym ryzykiem nawrotu problemu. Osuszanie ścian odpowiednio przeprowadzoną elektroosmozą zapewnia brak zawilgoconych ścian na długie lata.  

Podobne artykuły