Na jakie balustrady balkonowe warto się zdecydować?

Budownictwo

18-08-2020

Balkon to bardzo ważny element każdego domu i mieszkania. Jest to niezwykle funkcjonalna dodatkowa przestrzeń użytkowa. Szczególnie chętnie korzystamy z balkonu podczas pięknej pogody. Na rynku dostępne są różne rodzaje balustrad balkonowych, na jakie z nich warto się, zatem zdecydować, tak aby nasz balkon był bezpieczny, wygodny i estetyczny?

O czym warto pamiętać wybierając balustrady na balkon?

Wybierając balustrady na balkon musimy pamiętać o tym, że pełnią one przede wszystkim dwie podstawowe funkcje – ochronną i dekoracyjną. Warto, więc zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego będą wykonane oraz na to czy wybrane przez nas balustrady będą zgodne ze stylem architektonicznym budynku. Najprościej mówiąc czy będą one pasowały do elewacji domu. Należy również pamiętać o tym, że balustrady musza być dopasowane do rozmiaru i kształtu samego balkonu. Inne barierki stosujemy w przypadku balkonu prostego, a inne do balkonu w kształcie litery U, C, owalnego czy półokrągłego.

Na jakie balustrady balkonowe warto się zdecydować?

Rodzaje materiałów, z jakich można wykonać balustrady balkonowe.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępny jest cały wachlarz możliwości w zakresie wyboru balustrad na balkon. Mogą one zostać wykonane ze stali, drewna, kamienia, szkła czy nawet cegły. Klasycznym rozwiązaniem, na które chętnie decyduje się wiele osób są balustrady wykonane z drewna. W tym przypadku należy pamiętać jednak o regularnej konserwacji. Bardzo dużą popularnością cieszą się także balustrady ze stali nierdzewnej. Tego typu balustrady pasują do każdego kształtu balkonu. Ponadto można stworzyć z nich zarówno formy proste, jak i bardziej fantazyjne i nowoczesne. Jednak za najbardziej nowoczesną formę balustrad uznaje się balustrady szklane, które wręcz idealnie pasują do nowego budownictwa. Jeżeli chodzi o balustrady wykonane z kamienia, to są one zdecydowanie rzadziej stosowane, co po części wynika z tego, że nadają one balkonowi efektu „ciężkości”. Dość kosztownym, ale niezwykle efektownym rozwiązaniem są natomiast balustrady murowane z klinkieru. Warto przy tym dodać, że takie balustrady stanowią przy tym bardzo skuteczną ochronę przed wiatrem czy chociażby przed wzrokiem ciekawskich osób.

Podobne artykuły