Dźwięki powietrzne, a drgania – czym się różnią i jak je eliminować?

Budownictwo

10-09-2021

Dźwięk jest istotnym zjawiskiem, dzięki któremu każdy z nas może się ze sobą porozumiewać na wszelakie sposoby. Jego powstawanie wynika z wielu źródeł, powstających z przeróżnych kategorii. Może on być bardzo kojący dla naszych uszu i w wielu miejscach pomóc lepiej utożsamiać się z naturą. Oczywiście, poprzez automatyzację i postęp technologii zaczęto wytwarzać również te mniej przyjemne dla naszych uszu dźwięki i właśnie tym się dziś zajmiemy.  

Głośne maszyny, których działanie powoduje echo na halach produkcyjnych oraz ciężki do zniesienia basowy wydźwięk wynikający z przenoszenia się fal dźwiękowych po różnych elementach to tylko niektóre ze skutków działania zakładów przemysłowych. Na szczęście ludzkość i z tym potrafi sobie poradzić, poprzez wprowadzanie do pomieszczeń odpowiedniego poziomu akustyki. 

Dźwięk powietrzny i uderzeniowy - skąd się biorą? 

Działanie przeróżnych maszyn powoduje generowanie dźwięku. O ile przykładowe działanie komputera wytwarza hałas o poziomie głośności, którą nasze ucho ignoruje, o tyle w przypadku ciężkiego sprzętu w zakładach produkcyjnych ciężko o ignorancję. Dźwięk powietrzny to nic innego, jak fale dźwiękowe wydostające się z silnika określonej maszyny, a następnie rozchodzące się we wszystkie strony otoczenia. W przypadku zamkniętej hali, fale dźwiękowe nie mają drogi ucieczki i odbijają się jak piłki od ścian budynku, gdzie po kilku takich odbiciach zanikają. Zdąży to jednak wygenerować spore echo. 

Powietrze, tak samo jak wszystko ma określoną gęstość. Niektóre fale dźwiękowe bezpośrednio od urządzenia przemieszczają się jednak po innych elementach, a nie idą w powietrze. Elementy sporo gęstsze od powietrza (np. stal) posiadają większe skłonności do przewodzenia takich fal dźwiękowych i poprzez ich obecność w sobie - wytwarzają drgania. Stąd właśnie basowy wydźwięk i określenie “fale uderzeniowe”. 

Dźwięki powietrzne, a drgania – czym się różnią i jak je eliminować?  

Jak pozbyć się dźwięków powietrznych? 

Zniwelowanie poziomu głośności dźwięków powietrznych można uzyskać głównie poprzez zastosowanie wyciszenia. Wyróżniamy dwa sposoby montowania maty do tłumienia dźwięków. Pierwszym z nich jest zdecydowanie montaż naścienny. Aby go uzyskać, konieczne jest znalezienie odpowiedniego typu wyciszenia, który będzie odporny na zmiany temperatur, gnicie, opary związków chemicznych oraz wodę. Takim materiałem będzie żywica melaminowa. Spisuje się świetnie w warunkach przemysłowych oraz nie psuje swoją obecnością estetyki pomieszczenia. 

Drugą metodą na redukcję hałasu jest obklejenie obudowy urządzenia. To rozwiązanie okaże się tańsze, jednak nie skuteczniejsze. W przypadku obklejenia sprzętu, lepiej sprawdzi się włókno poliestrowe. Nie zagwarantuje nam to jednak pełnego wyciszenia, więc dla dobra sprawy najlepiej jest skorzystać z pierwszej i drugiej metody równocześnie. 

Wyciszanie drgań 

Obklejanie samych urządzeń jest jednak korzystne w momencie, gdy mamy na celu redukcję wytwarzania hałasu poprzez uderzenia. W tym wypadku należy jednak skorzystać z maty wyprodukowanej z bitumu. Ten materiał ma świetne właściwości niwelowania drgań i dobrze sprawdzi się w przypadku połączenia go z warstwą pianki poliuretanowej. 

Nie grozi to żadnym zalaniem, zgniciem oraz podpaleniem, gdyż obydwa te materiały są bardzo trudnopalne oraz hydrofobowe.  

Podobne artykuły