Ocieplenie dachu – jak to zrobić?

Budownictwo

30-11-2020

Ocieplenie dachu pomimo sporego nakładu pracy to przy zastosowaniu jednego z najskuteczniejszych sposobów termoizolacji, czyli położenia wełny mineralnej, nie jest czymś trudnym i można to zrobić samodzielnie. Jak się do tego zabrać i co świadczy o tym, że nasze poddasze czy dach, powinny zostać ocieplone?

Straty ciepła w domu przez dach

Według analiz, zarówno ściany, jak i dach (obok kanałów wentylacyjnych), odpowiadają za największe straty ciepła w budynku. Brak odpowiedniej izolacji termicznej dachu może przyczyniać się do strat rzędu nawet 20-30 procent. To z kolei przekłada się na większe rachunki za ogrzewanie i problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury w domu.

O tym, czy faktycznie nasz dach wymaga ocieplenia, można przeczytać więcej w tym artykule: https://ocieplenie-domu.com.pl/kiedy-ocieplac-dach-i-poddasze. Jeśli już wiemy, że faktycznie nasz dach wymaga docieplenia, to trzeba zobaczyć, jak to zrobić, aby było dobrze!

Ocieplenie dachu – jak to zrobić?

Termoizolacja stropu na poddaszu nieużytkowym

Ocieplenie dachu jest najprostsze w sytuacji, kiedy dysponujemy poddaszem nieocieplonym (tzw. strychem). W takiej sytuacji cały proces termoizolacji można wykonać w stosunkowo szybki i łatwy sposób. Najlepiej sprawdzi się tutaj wełna skalna, którą należy ułożyć w sposób dwuwarstwowy. Grubość ocieplenia nie powinna być mniejsza niż 30 – 35 cm. Można wybrać wełnę o grubości np. 15 cm. Po położeniu pierwszej warstwy wełny, drugą należy ułożyć w poprzek – taki sposób układania wełny pozwala zniwelować mostki termiczne.

Warto przy tym mieć na uwadze to, że przy ociepleniu stropu masywnego nie kładzie się pod wełnę żadnego rodzaju folii. Jest ona układana bezpośrednio na strop. Jej właściwości hydrofobowe doskonale sobie poradzą z wszelkiego rodzaju wilgocią i nie pozwolą na rozwój pleśni czy grzybów. Jeśli będziemy chcieli korzystać ze strychu np. do przechowywania różnego rodzaju rzeczy czy suszenia prania, wystarczy zrobienie ażurowego pomostu lub położenie w kilku miejscach twardszych płyt z wełny skalnej, po których można chodzić.

Ocieplenie poddasza użytkowego

Ocieplenie poddasza użytkowego jest nieco większym wyzwaniem, ale przy odpowiednim przygotowaniu także można zrobić to samodzielnie. Dochodzi tutaj jednak montaż specjalnych stelaży, które przytrzymają drugą warstwę wełny, ponieważ i w tym przypadku kładzie się drugą warstwę wełny w sposób poprzeczny. A także konieczność położenia membrany wiatroizolacyjnej (jeśli nie została ona położona przy budowie dachu) oraz folii paroizolacyjnej, nakładanej na ostatnią warstwę wełny.

Dodatkowo ocieplenie poddasza użytkowego wymaga wykończenia poprzez montaż płyt gipsowo-kartonowych. Jest to zatem nieco droższe rozwiązanie, jednak pozwala nam korzystać z dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ocieplenie poddasza nieużytkowego i położenie wełny na stropie, czy wybierzemy ocieplenie poddasza użytkowego to i tak w każdej sytuacji zyskujemy, ponieważ znacząco zmniejszamy straty ciepła w naszych domach, a tym samym zmniejszamy rachunki za ogrzewanie! Oszczędność ta może sięgnąć nawet 30 procent, także będzie ona doskonale odczuwalna dla naszej kieszeni przez wiele lat.

Podobne artykuły