Przebieg naprawy sprężarek śrubowych

Warsztat

04-11-2020

Sprężarki śrubowe, by prawidłowo funkcjonować potrzebują systematycznego serwisowania. Należy pamiętać, że nawet regularne przeglądy nie zagwarantują bezawaryjności tych urządzeń. Współcześnie rynek jest bogaty w usługi, zapewniające odpowiedni serwis, który zaradzi zaistniałym problemom. Warto, więc pochylić się głębiej w temacie serwisowania sprężarek śrubowych.

Sprężarka śrubowa – czym jest?

By zacząć mówić o naprawach i serwisowaniu sprężarek śrubowych należy wyjść od tego, czym one właściwie są i w jaki sposób działają. Cechują się charakterystycznymi dla tych sprężarek wirnikami, czyli śrubami, od których powstała nazwa tej maszyny. To właśnie od szczelności między tymi wirnikami zależy prawidłowe funkcjonowanie sprężarki, stąd też najczęściej podlegają one regulacji czy naprawie. W sprężarkach śrubowych występują bardzo małe kompresory śrubowe oraz nie ma w nich amortyzatorów sprężynowych, które często są zastępowane tłumikami wibracji absorbującymi drgania dość dużej częstotliwości.

W przypadku naprawy kompresorów znaczenie ma rodzaj sprężarki, czy jest ona olejowa lub bezolejowa. Sprężarka olejowa wsparta jest o filtry, których zadaniem jest rozdział mieszaniny powietrza i oleju, który jest konieczny np. do chłodzenia ochrony stopni śrubowych. W przypadku sprężarki bezolejowej do chłodzenia wykorzystuje się wodę, a ona sama znajduje swe zastosowanie w sektorach, w których nie może występować żadna ilość oleju. Dobrym przykładem będzie tutaj przemysł papierniczy.

Przebieg naprawy sprężarek śrubowych

Profesjonalna naprawa kompresorów śrubowych

W przypadku awarii kompresorów śrubowych olejowych czy bezolejowych warto wezwać profesjonalnych serwisantów, którzy posiadają doświadczenie w dokonywaniu pomiarów z użyciem specjalistycznej aparatury, którą może być kamera termowizyjna czy też detektory drgań. Fachowy serwis charakteryzuje się sporządzaniem dokumentacji potwierdzającej możliwość oddania sprężarki do dalszej eksploatacji.  

Serwis sprężarek śrubowych – kiedy dokonywać?

Przegląd sprężarek śrubowych jest możliwy niezależnie od wielkości firmy, w której wykorzystywane jest tego typu urządzenie. Często klienci zgłaszają się do serwisu w momencie wystąpienia awarii, gdy nie jest możliwe dalsze wykonywanie prac produkcyjnych. Warto skorzystać z pomocy serwisu również w momencie dostrzeżenia zmniejszenia się efektywności działania sprężarki lub gdy chce się dokonać pomiarów takich jak drgania czy ekonomia sprężarki. Firmy, które podpisują z serwisem umowę na dłuższy okres mają większe szanse na szybszą pomoc w trakcie wystąpienia awarii oraz mniejsze koszty naprawy. Nie mniej najbardziej optymalne jest dbanie o regularne przeglądy sprężarek śrubowych, ponieważ dobrze działające urządzenia są fundamentem ekonomicznego funkcjonowania całej firmy. Systematyczne serwisowanie znacznie obniża firmowe koszty i zapobiega przed częstymi naprawami, co pozytywnie odbija się na finansach i osiągnięciach produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Materiał powstał we współpracy z www.kompresortechnika.pl/serwis-sprezarek-srubowych/.

Podobne artykuły