Budowa domu – krok po kroku

Warsztat

20-08-2020

Budowa domu wiąże się z wieloma czynnościami. Zaczyna się od kupienia działki, uzyskania zgód, aż w końcu prowadzone są prace przygotowujące teren pod budowę domu. Na początku trzeba załatwić sporo formalności, pozwolenia oraz uzgodnienia. Proces ten potrafi pochłonąć znaczną ilość gotówki zanim w ogóle wejdziemy w prace ziemne. Od czego zatem należy zacząć?

Jakie dokumenty należy uzyskać przed rozpoczęciem budowy?

Po pierwsze należy postarać się o wypis i wyrys z planu miejscowego, jeśli takowy występuje na danym terenie, a jeśli nie to załatwia się decyzję o warunkach zabudowy. Następnie trzeba uzyskać mapę zasadniczą oraz mapę do celów projektowych. Kolejny etap to pozyskanie oświadczenia o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci, decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej oraz zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej. Dalsze starania dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia, dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy oraz zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych.

Budowa domu – krok po kroku

Kupno działki pod budowę domu

Pierwszym krokiem jaki musimy podjąć po podjęciu decyzji o chęci postawienia własnego domu jest zakup działki. Wybór odpowiedniego gruntu musi być odpowiednio przemyślany, ponieważ nie na każdej nieruchomości da się zrealizować nasze wcześniejsze założenia. Każda działka charakteryzuje się szczególnymi uwarunkowaniami, ograniczeniami oraz możliwościami. Przed zakupem trzeba je dokładnie poznać i rozważyć. O uwarunkowaniach nieruchomości dowiemy się z dokumentu takiego jak Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy. Istotne jest zebranie wiedzy na temat tego jakie inwestycje są planowane na terenach w pobliżu intersującej nas działki oraz jak jest z dostępnością mediów do niej, typu gaz, woda czy kanalizacja.

Projekt architektoniczno-budowlany

Następny krok to wybór wymarzonego projektu przyszłego domu. Posiadając decyzję o warunkach zabudowy oraz znane są nam ustalenia MPZP wówczas można przejść do tego punktu, jakim jest wybór projektu domu.

 

 

 

 

Podobne artykuły