Jak zadbać o trawnik w naszym ogrodzie?

Ogród

27-08-2020

Jeśli chcesz, aby Twój trawnik był piękny i przypominał piłkarską murawę, musisz o niego właściwie zadbać. Odpowiednio pielęgnowany będzie stanowił efektowne tło dla roślin. Chcesz, by Twój ogród wzbudzał zazdrość w oczach sąsiadów? Nie zwlekaj! Już teraz zapoznaj się z kilkoma radami, które z pewnością pomogą Ci uzyskać efekt, o którym marzysz.

Jak często kosić trawę?

Jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, istotną kwestią jest koszenie. Zabieg ten sprawia, że możemy cieszyć się piękną, zadbaną trawą oraz pobudzać ją do wzrostu. Murawę należy kosić regularnie; częstotliwość koszenia powinna być uzależniona od danego miesiąca i tempa w jakim ona rośnie. Zazwyczaj pierwsze koszenie ma miejsce w kwietniu, natomiast ostatnie wraz z nadejściem jesieni - w październiku. Głównym błędem popełnianym podczas koszenia trawnika jest jego zbyt mocne ścinanie. Jeśli murawa jest świeżo założona, należy wstrzymać się z tym zabiegiem do momentu, aż jej wysokość osiągnie ok. 10 cm. 

Jak podlewać trawę we właściwy sposób?

Aby w naszym ogrodzie trawnik przypominał soczystą murawę musimy pamiętać o jego podlewaniu. Jak robić to z głową? W czasie największym upałów trawę powinno podlewać się co 2- 3 dni. Zbyt często podlewanie może doprowadzić do jej gnicia lub wypadania. Z kolei, gdy trawa będzie podlewana powierzchownie woda może nie dotrzeć do gleby. Działanie to będzie pozbawione sensu, ponieważ może ono sprzyjać rozwojowi chwastów i mchu. Natomiast, w przypadku świeżo położonych trawników, należy podlewać je codziennie. Trawnik w naszym ogrodzie najlepiej zasilać wodą rano lub wieczorem. 

Jak zadbać o trawnik w naszym ogrodzie?

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Regularne nawożenie trawnika wpływa na jego wygląd. Zabieg ten należy wykonywać 2-3 razy do roku, dzięki temu glebie dostarczona zostanie właściwa ilość składników odżywczych. Nawożąc trawę na wiosnę warto wybrać nawóz z dużą ilością azotu odpowiedzialnego za jej wzrost. Z kolei w jesieni najlepiej użyć nawozu bogatego w fosfor, by przygotować trawę do zimy. Trawnik powinno nawozić się po jego uprzednim wykoszeniu, wygrabaniu - w ten sposób środek trafi bezpośrednio do korzeni. 

Założenie trawnika w ogrodzie można zlecić także profesjonalnej firmie, jednak warto pamiętać, że za jego pielęgnację odpowiedzialny będzie właściciel. Dbanie o murawę może przynieść satysfakcję oraz sprawić, że nie będziesz chciał opuszczać swojego ogrodu.

Podobne artykuły