Sen – dlaczego jest tak ważny?

Dom

30-01-2022

Jak zachować zdrowie do późnej starości? Najważniejsza jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Sen nie wydaje się już taką oczywistością, choć przecież nie da się bez niego żyć i właśnie zaniedbania w sferze wypoczynku bardzo często negatywnie odbijają się na zdrowiu. Dlaczego musimy spać?

Czym grożą niedobory snu?

Nie da się długo przeżyć bez jedzenia, ale jeszcze szybciej organizm odmówi posłuszeństwa, gdy się go pozbawi snu. Ten wypoczynek jest tak ważny, ponieważ właśnie podczas snu regeneruje się ośrodkowy układ nerwowy oraz narządy wewnętrzne. W nocy reguluje się gospodarka hormonalna, co ma znaczenie nie tylko dla sprawnego funkcjonowania organów, ale też utrzymania prawidłowej masy ciała – zaburzenia snu i niedosypianie mogą być jedną z przyczyn nadwagi bądź otyłości.

Bez snu organizm staje się słabszy, bardziej podatny na choroby, prócz tego pogarsza się wygląd skóry, włosów i paznokci. Spada koncentracja, zwiększa się za to rozdrażnienie, dlatego niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko wypadku. Dzieci i młodzież, jeśli nie śpią odpowiednio długo, gorzej się rozwijają, wolniej rosną i mają trudności w nauce.

Drzemki nie wystarczą

Korzyści dla zdrowia zapewni jednak tylko ten pełnowartościowy, głęboki sen przez 7-8 godzin bez przerwy, podczas którego występują fazy NREM i REM. Sen krótki i płytki to za mało do pełnej regeneracji, dlatego nie powinno się zastępować nocnego wypoczynku krótszymi drzemkami w ciągu dnia.

Co nie znaczy, że drzemka jest tak zupełnie bezwartościowa. Jak wynika z badań, krótki sen wczesnym popołudniem działa odświeżająco, obniża stres, dodaje energii i pobudza kreatywne myślenie, ale raczej nie wtedy, gdy musimy się do niej zmuszać. Drzemka powinna przyjść naturalnie, a w zasypianiu w ciągu dnia bardzo pomaga jedwabna opaska na oczy, odcinająca dopływ światła. Drzemka powinna być tylko jedna, większa ich ilość da odwrotny skutek i rozreguluje naturalny dobowy rytm. Więcej o tym produkcie na stronie https://elite4u.pl/

Sen – dlaczego jest tak ważny?

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Dla zdrowia najlepiej jest, gdy kładziemy się spać i budzimy codziennie mniej więcej o tej samej porze. Przy regularnych godzinach snu łatwiej uporać się z bezsennością, a organizm bez problemu przechodzi wszystkie niezbędne fazy wypoczynku, co skutkuje tym, że rano budzimy się naprawdę wypoczęci.

Do dobrego snu potrzebna jest cisza, a jeśli nie da się usunąć wszystkich źródeł hałasu, warto rozważyć stopery do uszu. Światło tak samo nie jest wskazane, bo nawet słaba lampka czy grający w tle telewizor potrafią zaburzyć sen. Ciężko jest także zasnąć, gdy w sypialni jest zaduch, więc niezależnie od pory roku pokój należy wywietrzyć, a w sezonie grzewczym na noc obniża się temperaturę o kilka stopni. Kolacja tuż przed snem nie jest dobrym pomysłem, podobnie chodzenie spać z pustym żołądkiem.

W utrzymaniu komfortowych warunków pomaga jeszcze dobrej jakości pościel. Jedwabne poszwy na kołdry, poduszki jedwabne i prześcieradła z jedwabiu to idealny wybór, ponieważ materiał ten przyjemnie chłodzi podczas upałów i trzyma ciepło, kiedy na zewnątrz jest zimno, a przy tym dobrze wchłania pot.

Podobne artykuły