Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen?

Dom

08-10-2020

Od jakości podłoża, na którym śpimy zależy nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie kręgosłupa. Materace są zdecydowanie lepszymi rozwiązaniami aniżeli wersalki czy kanapy, o czym przekonuje się coraz więcej osób. Ich powszechna dostępność oraz duże zróżnicowanie pod względem zastosowanych materiałów i technologii nie uławia jednak wyboru najlepszego rozwiązania. Jaki materac wybrać, aby czerpać maksimum korzyści z jego użytkowania?

Materac twardy czy miękki?

Pierwszym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć jest to, jaki poziom twardości materaca preferujemy. Jest ono o tyle trudne, że wiele osób wcześniej spało na wersalkach i kanapach, przez co nie mają porównania oraz ściśle ustalonych preferencji w zakresie twardości podłoża do spania. Jej właściwy wybór ma natomiast ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu spania, ale także ze względów zdrowotnych. Inną twardość materaca zaleca się w przypadku skoliozy niż przy kifozie czy lordozie.

Dobrym pomysłem, jeśli chcemy dokonać świadomego wyboru, będzie wizyta u fizjoterapeuty, który wskaże rozwiązanie odpowiednie dla nas. Przed zakupem, warto także testować materace o różnej twardości, aby dowiedzieć się, który z nich oferuje najlepszy komfort wypoczynku. Jeśli natomiast decydujemy się na wymianę starego materaca na nowy i jesteśmy zadowoleni z użytkowania wcześniejszego podłoża, wybierzmy materac o zbliżonej twardości do niego.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen?

Jaki materac wybrać – lateksowy, piankowy czy sprężynowy?

Kolejną istotną decyzją, jaką musi podjąć każdy przyszły posiadacz materaca, jest jego rodzaj. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów wykonanych z różnego rodzaju materiałów, które posiadają bardzo zróżnicowane właściwości użytkowe. Materace sprężynowe to najtańsze z nich, które warto wybierać jedynie w sytuacjach, kiedy nasz budżet jest bardzo ograniczony lub poszukujemy materaca tymczasowego, na krótki okres użytkowania. Tego typu rozwiązania powoli odchodzą bowiem do lamusa ustępując miejsca nowocześniejszym materacom.

Więc jaki materac wybrać, jeśli ma on być tym docelowym, na długie lata? W takiej sytuacji, zdecydowanie najbardziej opłacalna będzie inwestycja w materac lateksowy lub piankowy. Materace lateksowe posiadają właściwości antyalergiczne, są przewiewne oraz dobrze odprowadzają wilgoć. Dysponują dobrą elastycznością punktową, która oferuje optymalne podparcie dla kluczowych odcinków kręgosłupa zapewniając mu prawidłową pozycję oraz odciążenie w czasie snu.

Materace piankowe z kolei to najnowocześniejsze tego typu rozwiązania dostępne na rynku, które dzielą się na wysokoelastyczne i termoelastyczne. Szczególnie warte zainteresowania są te drugie, które posiadają właściwości dostosowywania się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika pod wpływem ciepła generowanego przez jego organizm. Materace piankowe są przy tym odporne na odkształcenia, trwałe, antyalergiczne oraz oferują optymalne podparcie dla kręgosłupa. Będą doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które poszukują nowoczesnego materaca na długie lata bezproblemowego użytkowania.

Podobne artykuły