Pranie wykładzin i tapicerek -- metody domowe i profesjonalne

Dom

02-09-2020

Czyszczenie dywanów, wykładzin oraz tapicerki meblowej bywa często bardzo pracochłonnym zajęciem. Czynności te są jednak niezbędne podczas porządków domowych. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie wyglądało czysto, schludnie i świeżo. Tego typu pranie wykonać można domowymi sposobami, jednak można też skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, oferujących wysokiej jakości usługi.

Pranie dywanów

W pomieszczeniach mieszkalnych dywany zarówno pełnią funkcję dekoracyjną, jak i chronią podłogę przed zniszczeniem. Stanowią one ważny dodatek do aranżacji wnętrza, należy zatem zadbać o ich nienaganny wygląd. Oprócz tego maskują one niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia (np. szkodliwe bakterie, grzyby, roztocza oraz kurz). Regularne pranie dywanów poprawia nie tylko ich wygląd, lecz również wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie domowników.

Od czego zatem rozpocząć czyszczenie dywanów?

Zanim przystąpimy do pracy należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest dywan i zaopatrzyć się w niezbędne środki czystości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnego rodzaju płynów i sprzętów np. szczotek oraz odkurzaczy, których działanie daje szybki i profesjonalny efekt. Dywany najlepiej czyścić 1-2 razy w roku, w porze wiosennej lub letniej. Dzięki temu można je szybko wysuszyć na świeżym powietrzu. Czyszczenie wykonać można ręcznie lub za pomocą specjalnego odkurzacza. Na początku należy oczyścić i zwilżyć dywan, zwracając szczególną uwagę na najtrudniejsze plamy. Pranie wykonać można za pomocą szczotki z twardym włosiem, specjalnego płynu i ciepłej wody. Dostępne są również odkurzacze piorące, które pozwalają na dokładne usunięcie zanieczyszczeń i posiadają wiele dodatkowych funkcji.

Pranie wykładzin i tapicerek -- metody domowe i profesjonalne

Profesjonalne czyszczenie wykładzin

Wykładziny dywanowe doskonale nadają się do wykończenia podłóg w pokojach dziecięcych, sypialni, przedpokoju oraz na tarasie. Są one atrakcyjne cenowo, łatwe w montażu, a także dodają wnętrzu przytulnego wyglądu. Czyszczenia wykładzin wykonywać można zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym celu stosuje się profesjonalny sprzęt oraz odpowiednie środki chemiczne (np. proszki, płyny, piana).

Jak wyczyścić tapicerkę meblową?

Meble tapicerowane (tj. kanapa, narożniki, fotele, pufy itd.) wymagają szczególnej uwagi, są one bowiem ważnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli chcemy aby wyglądały efektownie, należy zadbać o regularne ich czyszczenie. Meble tego typu są narażone, w skutek częstego użytkowania, na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Pranie tapicerki meblowej musi zostać wykonane w sposób profesjonalny, gdyż użycie niewłaściwych środków lub metod prowadzić może do uszkodzenia mebla. Drobne czynności jak np. odkurzanie i usuwanie małych plam wykonać można samodzielnie, metodami domowymi. Przy cięższych do wyczyszczenia zabrudzeniach lepiej jednak skorzystać z fachowej pomocy. Profesjonalne firmy zajmujące się praniem tapicerki potrafią dobrać odpowiednie środki oraz metody czyszczenia, dzięki czemu nasze meble odzyskają nienaganny wygląd i zachowają swoją jakość.

Artykuł powstał we współpracy z Dywan Shop - pranie tapicerki Kraków.

 

 

 

Podobne artykuły