Płytki podłogowe w salonie i sypialni. Czy to dobry pomysł?

Dom

30-07-2023

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych każdego mieszkania lub domu. Warto od razu sięgnąć po jakościowe rozwiązanie na lata, którego zakup pozwoli uniknąć kosztownej, problematycznej i pracochłonnej wymiany posadzek, jeśli okazałoby się, że wybrane przez nas materiały nie sprawdzają się w długoterminowej perspektywie. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na położenie w całym mieszkaniu płytek. Czy mają one szansę dobrze odnaleźć się nie tylko w domowej kuchni, łazience i przedpokoju, ale także w salonie i sypialni?

Płytki podłogowe w polskich domach wczoraj i dziś

Płytki podłogowe większości z nas kojarzą się z podłoga w kuchni, przedpokoju i łazience. Są to pomieszczenia, w których panuje największe natężenie ruchu, w związku z czym posadzki są narażone na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie się bardziej niż w pozostałych częściach domu. Muszą być także odporne na wilgoć, brud i łatwe w czyszczeniu, abyśmy bez problemu utrzymywali je w czystości. Co jednak z salonem i sypialnią? Czy i w tych pomieszczeniach płytki podłogowe mają szansę dobrze się sprawdzić?

Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko kto decydował się na płytki podłogowe w salonie i sypialni. Materiał ten kojarzył się bowiem z chłodną, mało przytulną i przez to nieodpowiednią powierzchnią do tych pomieszczeń. Zdecydowanie częściej niż po płytki sięgaliśmy po naturalne drewno, panele, a także wykładziny, które świetnie sprawdzały się zwłaszcza w sypialni. Dziś sytuacja przedstawia się zgoła inaczej, a płytki podłogowe coraz częściej pojawiają się także w naszych salonach i sypialniach. Wszystko to za sprawą ich doskonałych walorów użytkowych, które warto poznać bliżej, aby dokonać w pełni świadomego wyboru.

Płytki podłogowe w salonie i sypialni. Czy to dobry pomysł?

Płytki podłogowe w salonie i sypialni. Najważniejsze zalety

Pierwszym, niewątpliwym atutem płytek podłogowych, który docenimy w praktycznie każdym domowym pomieszczeniu, jest mnogość ich kolorów i wzorów. W dzisiejszych czasach płytki mogą z powodzeniem imitować naturalne drewno, kamień, a także wiele innych, często bardzo kosztownych i luksusowych materiałów. Z płytek możemy ułożyć jednolitą, bardzo elegancko prezentującą się podłogę, a wykorzystując do tego celu te same płytki w całym mieszkaniu, uzyskać przy okazji efekt optycznie powiększonej przestrzeni.

Płytki podłogowe są rozwiązaniem nie tylko efektownym, ale także bardzo prostym i mało wymagającym w pielęgnacji. Nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów, a jedyną czynnością, o jakiej musimy pamiętać, jest regularne odkurzanie i mycie ich powierzchni. Jest to zaleta, którą płytki zdecydowanie górują nad parkietem czy panelami.

Dobrej jakości płytki o niskim współczynniku ścieralności bardzo trudno przy tym zarysować czy uszkodzić w inny sposób, co docenią szczególnie rodzice małych dzieci. Świetnie sprawdzają się także w domach, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe – płytki doskonale przewodzą bowiem ciepło, pozwalając na jego równomierne rozprowadzenie po całym mieszkaniu. Są przy tym świetnym, zdecydowanie lepszym niż panele izolatorem akustycznym, dzięki czemu nawet minimalistycznie urządzone wnętrza są ciche i komfortowe w użytkowaniu.

Podobne artykuły