Jaki materac do spania wybrać?

Dom

21-03-2022

Mając możliwość aranżacji swojej wymarzonej sypialni często, musimy skupić się na wielu aspektach dotyczących zarówno wystroju i kolorów, jak i wyboru najważniejszego, czyli materaca do łóżka. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w łóżku spędzamy jedną trzecią swojego życia, a więc powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

 

Odpowiedni materac — dlaczego?

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sen zabiera nam około jednej trzeciej życia. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i prowadzenia zdrowego trybu życia. To dzięki odpowiedniej dawce snu, nie jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni w ciągu dnia. Dlatego też ważny jest wybór odpowiedniego materaca, dzięki któremu nasze ciało w odpowiedni sposób się zregeneruje.

Jaki materac do spania wybrać?

Miękki czy twardy?

 

Miękkość materaca powinna być dobrana odpowiednio do twojego ciała. Jeszcze do niedawna stwierdzono, że odpowiedni materac powinien być twardy. Miało to związek z materiałem, z którego jest wykonany. Twardość materaca była oznaką trwałości materiału, z jakiego został wykonany. Prawdą jest jednak, że materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien w idealny sposób dopasowywać się do naszego ciała. Musi dać odpowiednią podporę naszemu kręgosłupowi. Należy również pamiętać o tym, by dobierać materac do naszego wzrostu. Materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od nas. Każdy z nas ma inną budowę ciała. Osoby cięższe wybiorą materac bardziej twardy, a niżeli osoby o wadze lżejszej.

 

Pozycja podczas snu

 

Innym wyznacznikiem wyboru odpowiedniego materaca jest to, w jakiej pozycji śpimy najczęściej. Jeżeli lubisz spać na boku, to dla ciebie idealnym materacem będzie taki, który dopasuje się do ciebie i pozwoli zagłębić ramiona i biodra, a kręgosłup będzie mógł przyjąć prostą postawę. Jeśli śpimy częściej na wznak, pamiętajmy o tym, by sprawdzić podczas wyboru materaca, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbytnio, bądź nie przylega zbyt mocno do materaca. Jak widzisz, nie ma jednego i uniwersalnego materaca dla wszystkich. Jeżeli zależy ci na odpowiedniej jakości snu i odpoczynku, musisz te kilka reguł wziąć pod uwagę.

Podobne artykuły