Budynek energooszczędny – co to oznacza w praktyce?

Budownictwo

30-12-2020

Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości w globalnym ujęciu, staramy się zmienić otaczający nasz świat na bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Budynki energooszczędne są jednym z tych elementów, które nam to umożliwiają. Dlatego od roku 2021 wszystkie powstające budynki, będą musiały spełniać jeszcze wyższe normy energooszczędności – gdzie roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie będzie mogło być wyższe niż 70kW/m2.

Co wpływa na efektywność energetyczną budynku?

Efektywność energetyczna budynku, którą często określa się także jako sprawność energetyczną, to wynik zbioru właściwości technicznych oraz instalacyjnych danego obiektu, umożliwiających jego funkcjonowanie przy jak najniższym zużyciu energii. Im efektywność energetyczna jest większa, tym niższe jest zużycie energii przez budynek. Tym samym jest on nie tylko bardziej ekologiczny, ale także tańszy w eksploatacji. O tym, jak można zwiększyć sprawność energetyczną, można dowiedzieć się na https://elewacyjni.pl/porady/jak-zwiekszyc-efektywnosc-energetyczna-budynkow.html. Czym dokładnie charakteryzują się budynki energooszczędne?

Charakterystyka domów energooszczędnych

Domy energooszczędne to domy, które mają o wiele niższe zapotrzebowanie na energię pierwotną niż domy o niskiej sprawności energetycznej. Niestety nadal wiele domów ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię, które sięga nawet 160 kW/m2/rok. Stare budownictwo niestety nie spełnia wysokich norm energetycznych. Z tego też powodu już od kilku lat funkcjonują państwowe programy umożliwiające termomodernizację istniejących już budynków, która taką sprawność energetyczną znacząco zwiększa.

Z czego jednak dokładnie wynika energooszczędność budynków? Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednią termoizolację budynku, która obejmuje ocieplenie przegród dachowych oraz ścian, a także w razie potrzeby wymianę stolarki okiennej na taką, która posiada niższy współczynnik przenikania ciepła. Oprócz tego w grę wchodzi także wymiana źródła ciepła w domu na bardziej efektywne np. nowocześniejsze kotły oraz grzewcze instalacje niskotemperaturowe. Przy czym taka wymiana źródeł ciepła związana jest także z koniecznością odejścia od paliw kopalnianych na rzecz energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Budynek energooszczędny – co to oznacza w praktyce?

Dom energooszczędny a dom pasywny

Prawdziwy dom energooszczędny to budynek, który odznacza się jeszcze mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż 70kW/m2/rok. Za taki dom można uważać obiekt, gdzie zapotrzebowanie na energię pierwotną jest nie większe niż 40kW/m2/rok. To jednak nie koniec możliwości w ograniczeniu zapotrzebowania domu na energię. Można bowiem osiągnąć jeszcze niższe zapotrzebowanie.

I tutaj pojawiają się domy pasywne, gdzie zapotrzebowanie to oscyluje w granicach 15kW/m2/rok. Tego typu domy odznaczają się odpowiednią konstrukcją i termoizolacją oraz umiejscowieniem (dobranie optymalnej ekspozycji budynku względem stron świata), a także korzystaniem z odnawialnych źródeł energii, takich jak np. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Podobne artykuły