Czym wykończyć podłogę w mieszkaniu?

Nieruchomości

24-07-2023

Urządzanie mieszkania pochłania wiele energii. Przy obecnych propozycjach w sklepach budowlanych coraz trudniej zestawić idealne kolory ścian z meblami i dodatkami. Zanim jednak rozpocznie się ciąg dylematów związanych z wyposażeniem, warto pochylić się nad kwestią wykończenia podłóg. Co powinno się na nich znaleźć, by wnętrza były praktyczne?

Funkcjonalne płytki

Kafle wykonane z ceramiki czy innych trwałych materiałów mają mnóstwo zalet, o których nie trzeba przekonywać kupujących. Umiejętnie położone płytki sprawdzają się w każdym wnętrzu, za każdym razem prezentując się elegancko i ponadczasowo. Kafle dostępne są w różnych rozmiarach, a także w macie i połysku. Do tego występują w setkach wzorów i kolorów, dzięki czemu można je swobodnie skomponować z dowolną aranżacją.

Płytki matowe są bardzo łatwe w pielęgnacji, nie widać na nich zarysowań, sierści ukochanych zwierzaków czy kurzu. Płytki w połysku z kolei powiększają optycznie wnętrza i dodają ekskluzywnego charakteru każdej przestrzeni. W małych pomieszczeniach warto położyć płytki w jasnym kolorze, które będą odbijać światło, wizualnie powiększając wnętrze.

Panele

Kilkanaście lat temu wybór paneli był niewielki, a ich trwałość pozostawiała wiele do życzenia. Dziś na szczęście materiały te zostały udoskonalone, co umożliwia ich wieloletnie użytkowanie. Panele, podobnie jak płytki, mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Produkowane są w mnóstwach odcieni drewna, co wprowadza do wnętrza surowy, skandynawski klimat. Idealnie pasują też do minimalistycznych i rustykalnych pomieszczeń. Zamontowane w całym domu optycznie powiększają przestrzeń.

Czym wykończyć podłogę w mieszkaniu?

Ponadczasowa jodełka

Kiedyś była synonimem wytworności, ponieważ występowała głównie we wnętrzach eleganckich kamienic i drogich rezydencji. Dziś jodełka, czyli parkiet ułożony na podłodze pod kątem 45 stopni, rozkwita na nowo. Jodełkę można wykonać z dowolnego materiału, choć najczęściej jest to klasyczna deska. Coraz częściej układa się ten wzór z paneli, chętnie wykorzystuje się również płytki ceramiczne. Popularnym wyborem wśród inwestorów jest jodełka w odcieniach dębu. Wykończona w ten sposób podłoga nadaje wnętrzu luksusowy charakter i można śmiało stwierdzić, że nie wyjdzie z mody jeszcze przez najbliższe kilkanaście lat.

Płyty wielkoformatowe

Wśród designerskich trendów coraz częściej zauważa się stosowanie płyt w formacie XXL. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni praktycznie bez żadnych spoin. Bez łączeń wnętrze wygląda na wyższe i większe. Jaki wybór płyt ma kupujący? Obecnie w sprzedaży dostępne są nawet płyty o wymiarze 1 x 3 m. W niektórych przypadkach wystarczą zaledwie 2 lub 3 sztuki materiału, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Estetyczne i funkcjonalne płytki, ponadczasowa jodełka, klasyczne panele lub bezspoinowe podłogi wielkoformatowe – dziś inwestorzy mają mnóstwo opcji na wykończenie podłóg. Można pokusić się o materiały będące imitacją betonu, marmuru czy granitu, a także postawić na rozwiązania, które będą zdecydowanym akcentem i mocną kropką nad i w konkretnej aranżacji.

Podobne artykuły