Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe?

Czas wolny

10-02-2021

Soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą dla klasycznych okularów. Wygoda ich noszenia, dyskrecja oraz pełne bezpieczeństwo stosowania sprawiają, że sięga po nie coraz więcej osób do tej pory „skazanych” na noszenie klasycznych okularów. Soczewki kontaktowe mają jednak jedną, zasadniczą wadę – należy dbać o nie bardziej niż o zwykłe okulary. Na czym polega codzienna pielęgnacja szkieł kontaktowych – o tym powiemy w tym artykule.

Czy wszystkie soczewki kontaktowe wymagają pielęgnacji?

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór soczewek kontaktowych. Podstawową różnicę między nimi stanowi tryb noszenia. Wyróżniamy soczewki jednodniowe (jednorazowe), szkła miesięczne oraz soczewki dobowe (night&day). Od wybranego rodzaju szkieł zależy to, w jaki sposób należy z nich korzystać oraz pielęgnować w trakcie użytkowania. Zdecydowanie najprostsze w obsłudze są soczewki jednodniowe, które zakładamy rano, nosimy przez cały dzień, a wieczorem zdejmujemy i po prostu wyrzucamy do kosza. Następnego dnia sięgamy natomiast po kolejną, nową parę.

Soczewki, które wymagają czyszczenia i pielęgnacji to szkła przeznaczone do wielokrotnego użytku, czyli soczewki miesięczne. Ta sama para nadaje się do użytkowania przez 30 dni liczonych od pierwszego dnia ich założenia. Po wieczornym zdjęciu soczewek należy dokładnie oczyścić ich powierzchnię za pomocą profesjonalnego płynu do pielęgnacji soczewek oraz odłożyć szkła do pojemnika napełnianego tym samym produktem, w którym będą oczekiwały na ponowne założenie następnego dnia. Mimo tego, że soczewki dobowe z zasady nie wymagają czyszczenia, wielu okulistów poleca jednak, aby i je zdjąć raz na jakiś czas i poddać dokładnie takiemu samemu procesowi, co szkła miesięczne.

Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe?

Jaki specjalistyczny płyn do czyszczenia i przechowywania soczewek wybrać?

Osoby, które zdecydowały się na korzystanie z soczewek miesięcznych lub dobowych, powinny wraz z ich zakupem zainwestować także w dobrej jakości płyn do czyszczenia i pielęgnacji szkieł kontaktowych. Najlepiej z tego zadania wywiązują się tzw. płyny multifunkcyjne, do których zalicza się znakomity produkt marki Horien, płyn do soczewek horien 500ml. Płyn jest sprzedawany w dużym, pojemnym opakowaniu, co pozwala korzystać z niego przez dłuższy czas bez konieczności częstego uzupełniania zapasów. Jego wielofunkcyjny charakter sprawia, że z produktu możemy korzystać w różny sposób - płyn do soczewek horien 500ml pozwoli dokładnie oczyścić soczewki z osadów, zdezynfekować je oraz w bezpieczny sposób przechowywać podczas nocnego wypoczynku.

Płyn do soczewek horien 500ml posiada specjalną formułę Bez Pocierania (No Rub), która gwarantuje bezpieczeństwo jego stosowania dla delikatnych, miękkich soczewek kontaktowych. Dodatek substancji nawilżających gwarantuje komfortowe użytkowanie szkieł długoterminowych przez cały okres ich przydatności do użytku wskazany przez producenta, bez ryzyka wysuszenia oczu oraz podrażnień. Będzie doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które cenią sobie ekonomię, wielofunkcyjność oraz wysoki komfort codziennego korzystania ze szkieł kontaktowych.

Podobne artykuły