Kraków to miasto o bogatej historii. To właśnie w tym mieście można odnaleźć wiele cennych skarbów minionych epok. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Każdego roku do Krakowa przybywają miliony turystów. Wysokie wartości historyczne, kulturalne i architektoniczne tego miejsca sprawiły, iż miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co zatem warto wiedzieć o historii Krakowa w kontekście dziedzictwa kulturowego?
Dziedzictwo kulturowe Krakowa
Kraków to miasto, które odegrało ważną rolę w historii Polski. To właśnie to miejsce było dawną stolicą naszego kraju oraz siedzibą królów. Na terenie Krakowa zostało zachowanych wiele dóbr kultury, które są bardzo wartościowe dla kolejnych pokoleń. Symbolami Krakowa, dzięki którym rozpoznawany jest on na całym świecie są między innymi takie obiekty jak: Sukiennice, Wawel czy Barbakan. Należy jednak zaznaczyć, że Kraków znany jest również z żydowskiej dzielnicy Kazimierza, hejnału mariackiego czy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie te symbole mają swoją historię, która jest bardzo ważna i która tworzy dziedzictwo kulturowe Krakowa. Jeżeli chcemy pogłębiać swoją wiedzę na temat historii i kultury tego miejsca to pamiętajmy, że wiele interesujących opowieści i ciekawostek o Krakowie odnajdziemy na stronie internetowej krakowculture.pl. Serwis ten jest bardzo dobrym źródłem wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Krakowa. Warto, więc go odwiedzić.
Kraków – miasto o bogatej historii i bogatej kulturze
Na placach i ulicach Krakowa do dziś można odnaleźć ślady historii tego miasta. Na przestrzeni lat działo się tu naprawdę wiele. Kopiec Kraka (Krakusa) i rzeźba Smoka Wawelskiego, który zieje ogniem u podnóża Wawelu powiązane są z legendą na temat powstania grodu o nazwie Kraków. Na jeden z głównych ośrodków państwa polskiego miasto to wyrosło zaś w 992 roku, kiedy to władze objął w nim pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry. Przełomowym wydarzeniem w historii Krakowa była również lokacja miasta na prawie magdeburskim, której w 1257 roku dokonał Bolesław Wstydliwy. To właśnie wtedy został wyznaczony Rynek Główny. Gospodarczy rozwój Krakowa nastąpił natomiast za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. To właśnie ten władca założył także satelitarne miasto Kazimierz. Okresem dobrobytu i pomyślności był dla Krakowa wiek XVI. Jednak przeprowadzka dworu królewskiego do Warszawy zakończyła złoty wiek. Gorsze czasy dla Krakowa związane są z takimi wydarzeniami jak np.: potop szwedzki, wojna północna, rozbiory Polski czy druga wojna światowa. Należy podkreślić, że mimo wszystkich napotkanych trudności mieszkańcy tego miasta nie poddawali się i nie tracili nadziei i wspólnymi siłami dążyli do jak najlepszej ochrony dziedzictwa kulturowego. Każde z tych wydarzeń miało wpływ na to jak teraz wygląda Kraków. Ponadto warto dodać, że na przestrzeni lat na terenie Krakowa powstało wiele znanych dzieł literackich, które obok zabytków stanowią ważne dziedzictwo kulturowe tego miasta. Swoje dzieła tworzyli tu miedzy innymi tacy pisarze jak Stanisław Wyspiański czy Wiesława Szymborska.