Posiadanie zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia wynika nie tylko z prawidłowo zbilansowanej diety, ale także z umiejętnie prowadzonych treningów. Jednym z nich może być bieganie, które nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością wśród aktywnych ludzi. Regularne uprawianie joggingu pozytywnie wpływa na kondycję, wspomaga redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej oraz pomaga uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała.
Jak biegać, aby osiągnąć jak najlepsze efekty?
Zanim rozpoczniemy bieganie, warto pokusić się o wykonanie planu treningowego. Należy w nim określić cel biegania, jego intensywność oraz częstotliwość. Każdy trening powinna poprzedzać staranna rozgrzewka, w ramach której możemy przez 10 min. np. wykonywać przysiady, skłony lub pajacyki. Po rozgrzewce nie rzucamy się od razu do sprintu, lecz bieganie zaczynamy od marszu, przechodzimy w trucht, a dopiero następnie w bieg.
Warto mieć świadomość, że bieganie nie musi być szybkie, aby było efektywne. Tempo biegania powinno być dostosowane do stopnia zaawansowania biegacza, jego możliwości fizycznych oraz stanu zdrowia. Powolny, ale wykonywany regularnie i w sposób ciągły bieg również skutecznie przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, której możemy spalić nawet 70%. Co więcej, bieganie pozytywnie wpływa na metabolizm przyspieszając go.
Jak długo i jak często biegać na początek?
Na początku swojej przygody z bieganiem warto postawić na krótsze treningi, które powinny wynosić ok. 15-20 min. Aktywność warto planować 2-3 razy w tygodniu, aby organizm mógł stopniowo przyzwyczaić się do wzmożonego wysiłku. To ważne, gdyż zbyt szybkie przystąpienie do intensywnych treningów może przyczynić się do kontuzji, które na dłuższy czas wyłączą nas z aktywności.
Aby bieganie było skutecznym wspomaganiem diety odchudzającej, należy pamiętać o regularności. Po okresie przygotowywania organizmu do zwiększonego wysiłku, warto wprowadzić codzienne treningi, które powinny trwać ok. 1 godziny. Połączenie codziennego biegania z prawidłowo zbilansowaną dietą nastawioną na redukcję masy ciała pozwala schudnąć ok. 4 kg miesięcznie oraz wyrzeźbić zgrabną, wysportowaną sylwetkę, której nie uzyskamy za pomocą samej diety.