Gniazdo sterowane – czym jest i jakie funkcje spełnia?

Dom

31-05-2022

Gniazdko w domu jest aktualnie jednym z największych priorytetów w kwestii codziennego użytkowania. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, że praktycznie wszystkie sprzęty i urządzenia potrzebują do działania energii elektrycznej. Oczywiście, zwykłe gniazdko nie jest już najnowocześniejszym wynalazkiem, o którym można by pisać w nieskończoność.

Niemniej jednak, wiele firm zajęło się produkcją inteligentnego oprogramowania do domów, co ma bardzo usprawnić funkcjonowanie wszystkich domowników. Powstały systemy Smart Home, które użytkownicy mogą w pełni montować w nowoczesnych domach. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na budowanie nowej posiadłości, a koszty wdrożenia takiego systemu w budynek istniejący są bardzo wysokie.

Z myślą o ludziach mieszkających w nieco starszych posiadłościach, opracowano wiele urządzeń inteligentnych, którymi można najzwyczajniej sterować. Wśród nich znaleźć możemy chociażby gniazda elektryczne.

Jak wygląda inteligentne gniazdo elektryczne?

Gniazdo sterowane na dobrą sprawę niczym nie różni się od standardowego kontaktu ściennego. Tak samo musimy wpiąć do niego wtyczkę i nie powinno być tutaj żadnych zaskoczeń. Co więcej, do montażu kontaktu inteligentnego, potrzebne jest nam również zwykłe gniazdo.

Omawiane urządzenie jest niczym innym jak kostką, którą wpinamy do standardowego gniazdka. Z jednej strony jest to lekka utrata miejsca, a z drugiej – niesamowita wygoda. Gniazdo wyposażone jest w specjalny moduł, umożliwiający połączenie go z siecią WiFi, dzięki czemu sprzęt jest na stałe podpięty do internetu.

Gniazdo sterowane – czym jest i jakie funkcje spełnia?

Funkcje gniazdek smart

Jak wcześniej wspomnieliśmy, inteligentne gniazdka posiadają całodobowy dostęp do internetu. To z kolei ma na celu połączyć je z aplikacją, którą my jako użytkownicy, mamy zainstalowaną na swoich smartfonach. Sam wygląd i funkcjonalność oprogramowania jest w dużej mierze zależna od producenta.

Podstawowym zadaniem takich gniazdek jest jednak zdalna możliwość wyłączenia i włączenia zasilania dla podpiętych do niego urządzeń. Oczywiście, każda kostka od gniazdka posiada oprócz tego wyłącznik ręczny na obudowie. Dodatkową funkcją jest możliwość konfiguracji własnego harmonogramu, względem którego zasilanie na gniazdku będzie włączać się o określonych porach. Oprócz tego, niektóre gniazdka posiadają jeszcze programator czasowy, którego zadaniem jest odliczanie czasu pracy podłączonych urządzeń.

Dla kogo takie gniazdka?

Można powiedzieć, że sprzęty te będą idealne dla każdego. Istnieją jednak poszczególne grupy osób, którym takie gniazdo z swoim domu przyda się zdecydowanie bardziej. Mowa między innymi o ludziach zabieganych i co za tym idzie – zapominalskich. Zostawiając podłączone urządzenie do gniazdka nie tylko niepotrzebnie zużywamy energię elektryczną, lecz także stwarzamy potencjalne niebezpieczeństwo. Aplikacja w połączeniu z inteligentnym gniazdkiem zapobiega takim sytuacjom.

Co więcej, sprzęty te przeznaczone są dla osób posiadających dzieci. Chcąc wprowadzić pewną dyscyplinę i ograniczyć czas, jaki nasza pociecha traci na siedzenie przed komputerem, możemy po prostu zdalnie wyłączać zasilanie urządzenia. Ponadto, w przypadku częstej nieobecności w domu, możemy zatuszować ten fakt przed potencjalnym złodziejem, ustawiając na harmonogramie włączanie się lamp o określonych porach.

Podobne artykuły